Ana sayfa Dünya Savaş suçluları korksun: Lahey’de ömür boyu hapis talebi

Savaş suçluları korksun: Lahey’de ömür boyu hapis talebi

Hollanda’nın Lahey şehrindeki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi savcıları, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadziç’e verilen 40 yıl hapis cezasını az bularak Karadziç’in ömür boyu hapse mahkum edilmesini istedi.

PAYLAŞ

Uluslararası mahkemenin savcıları, ‘Soykırım, savaş ve insanlığa karşı suç işlediği’ gerekçesiyle 24 Mart 2016’da Karadziç hakkında verilen kararı temyiz etti.

KARADZİÇ’İN AVUKATI: ADİL YARGILANMA OLMADI

Savcılık, Lahey’de Pazartesi günü yapılan temyiz duruşmasında, 10 ayrı konuda suçlu bulunan Sırp liderin ömür boyu hapisle cezalandırılmasını istedi.

BBC’nin haberine göre Karadziç’in avukatı Peter Robinson ise, yargılamanın adil olmadığını idda etti, Sırp liderin beraatini ve yargılama sürecimin sona erdirilmesi talebinde bulundu.

Robinson, yapılan adli hatalar sebebiyle, ‘masumiyet karinesinin ihlal edildiğini, kontrol edilemez bir dava ortaya konulduğunu bu yüzden de adil yargılamanın imkânsız hale geldiğini’ öne sürdü.

Karadziç, iç savaş sonucu parçalanan Yugoslavya’da ‘etnik temizlik konusundaki rolü’ sebebiyle uluslararası mahkemeye çıkmıştı.

Lahey’deki mahkeme 5 yıl süren dava sonunda Karadziç’in 40 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Bosna’daki iç savaşta işlenen savaş suçlarının başında Srebrenitsa katliamı geliyor. Karadziç’in emri ile 8 bin civarında Boşnak erkek katledildi.

8 BİNDEN FAZLA MÜSLÜMÜN BOŞNAK ERKEĞİ ÖLDÜRMEKTEN SUÇLU BULUNDU

Sırp lider, Srebrenitsa’da 8 binden fazla Müslüman Boşnak erkeğin öldürülmesi sebebiyle ‘Soykırım yapmaktan’ suçlu bulundu.

Savcılara göre, bütün bu suçlamalar karşısında verilen 40 yıl hapis, yeterli değil. Savcılık, soykırım, savaş ve insanlığa karşı suç işlediği belirlenen Karadziç’in ömür boyu hapisle cezalandırılması gerektiğini savunuyor.

Nisan 1992’de Bosna-Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilen Karadziç, Sırbistan ile yakın bağları korumak için çabaladı.

Bu çabaların sonucu olarak da iç savaşta Boşnaklara yönelik bir etnik temizlik başladı. Sırp topraklarında yaşayan Boşnak ve Hırvatlar bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

ON BİNLERCE İNSAN HAYATINI KAYBETTİ

Cinayet, sürgün, tecavüz ve rehin alma gibi çok sayıda suçla birlikte yürütülen etnik temizlik sonucu, onbinlerce insan hayatını kaybetti.

11 Temmuz 1995’de Birleşmiş Milletler (BM) tarafından güvenli bölge ilan edilen ve Hollandalı askerlerin denetimine verilen Srebrenitsa kentinde 8 bine yakın Boşnak erkek, Sırp güçleri tarafından katledildi.

BM, Srebrenitsa’daki katliamı ‘soykırım’ olarak niteledi.

22 Temmuz 2008’de belediye otobüsünde yakalanan eski Sırp lider Karadziç’in sakalları ve gözlüğü ile (sağda) kendisini yıllarca kamufle ettiği belirtilmişti.

BELEDİYE OTOBÜSÜNDE YAKALANMIŞTI

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra işlenmiş en büyük savaş suçlarının elebaşısı olarak görülen Bosnalı Sırp lider Radovan Karadziç 22 Temmuz 2008’de Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bir belediye otobüsünde yakalanmıştı.

Karadziç yakalandığında uzun sakallı ve gözlüğüyle tanınmayacak haldeydi.

Yıllar sonra Karadziç, ‘dünyanın en insancıl hapishanesi’ olarak bilinen Lahey yakınlarındaki Scheveningen gözaltı merkezinde kalıyor.