Ana sayfa Editörden “Savaşın sonunda akademisyenlerin üçte ikisi Nazi Partisi üyesiydi”

“Savaşın sonunda akademisyenlerin üçte ikisi Nazi Partisi üyesiydi”

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Özgür Mumcu, Nazi Almanya’sında akdemisyenlere yönelik uygulanan baskıları anlatan bir kitaptan alıntı yaptı. Mumcu yazısında, dersleri boş geçecek öğrencilerin kitabı okumalarını tavsiye etti.

Mumcu’nun yazısı şöyle:

“Nazilerin 1933’te iktidara gelmesinden sonra akademik özerklik yerini Führer devleti çizgisinde bir otoriterliğe bıraktı. Rektörler ve dekanlar kendi kurumlarının Führerleri olarak otoriteyi tesis etmek ve meslektaşlarının sadakatini sağlamakla yükümlüydü.
(…) Buna nadiren açıkça direnilebildi. Siyasi muhaliflerin ve Yahudilerin üniversiteden ihracını düzenleyen Kamu Hizmetinin Yeniden Tanzimi Kanunu’na karşı ne muhalefet yapıldı ne de ihraç edilenlerle dayanışma gösterilebildi. Bazı üniversitelerde öğretim görevlilerinin üçte biri ihraç edildi. Bunların çoğu ya iltica etti ya da yıllar sonra toplama kamplarına konuldu. Alman üniversiteleri itibarlarını kaybetti ve akademik yetkinlikleri büyük hasar aldı. Profesörler, bilim insanları ve entelektüeller, entelektüel ya da ahlaki kanaat önderleri olma iddialarından böylelikle feragat etmiş oldular ki en ciddi sonuç buydu.
(…) Öğretim üyeleri üzerindeki baskı giderek yoğunlaştı. Savaşın sonunda akademisyenlerin üçte ikisi Nazi Partisi üyesiydi.

Dünya Faşizmi: Tarihi Bir Ansiklopedi adlı faşizm üzerine en önemli çalışmalardan birinin faşizm ve nazizm dönemi İtalyan ve Alman üniversitelerinin durumunu anlatan maddelerini, eserin 687-689 sayfaları arasında bulabilirsiniz. Bu dönem dersleri boş geçecek üniversite öğrencilerine tavsiye ederim. Fiiliyatta öğrendiklerini teorik bilgilerle zenginleştirebilirler.

Yazının tamamı için…