Ana sayfa Manşet Savcılığa bilgi notu gönderen emniyet, Veli Saçılık için örgüt arıyor

Savcılığa bilgi notu gönderen emniyet, Veli Saçılık için örgüt arıyor

PAYLAŞ

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Yüksel eylemlerinin simge ismi olan Veli Saçılık hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı işlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’na 78 sayfalık bilgi notu gönderdi.

Bilgi notunda Saçılık’ın, açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya dair yaptığı onlarca sosyal medya paylaşımı ve Özgürlükçü Demokrasi gazetesine verdiği “Veli Saçılık’tan kamuoyuna çağrı: Yükselin yükünü omuzlayın” başlıklı röportaj örgüt üyeliğine delil sayıldı. Bilgi notunda Saçılık’ın facebook ve twitter hesaplarından 40 ekran görüntüsü yer aldı.

“Günümüz itibariyle de sol terör örgütlerinin marjinal yapılanmaları içerisinde…”

Mezopotamya Ajansı’ndan Deniz Nazlım’ın haberine göre, bilgi notunda Saçılık’ın örgüt bağlantısı için şunlar öne sürüldü: “İltisaklı kurumlarla kurulan koordinede; Veli Saçılık’ın 2000-2016 yılları arasında MLKP (Marksit Leninist Komünist Parti) terör örgütünün açık alan yapılanmaları içerisinde faaliyet gösterdiği, günümüz itibariyle de sol terör örgütlerinin marjinal yapılanmaları içerisinde yer alan şahıslarla ilişki/irtibatının devam ettiği şeklinde bilgiler derlenmiştir.”

Saçılık için iddia edilen, “…günümüz itibariyle de sol terör örgütlerinin marjinal yapılanmaları içerisinde yer alan şahıslarla ilişki/irtibatının devam ettiği” şeklindeki bahsi geçen örgütün DHKP/C olduğu bilgi notunda anlaşılıyor. Saçılık’ın, 2016 yılında KHK ile ihraç edilmesi ardından DHKP/C üyeleriyle ilişki içine girdiği öne sürülüyor.

Söz konusu kişiler için de Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya işaret edilerek, ikilinin masumiyet karinesi ihlal ediliyor. Gülmen ve Özakça için bilgi notunda, “…OHAL kapsamında KHK ile ihraç edilen DHKP/C terör örgütünün memur yapılanması DMH/KEC içerisinde faaliyet gösteren ve Ankara Kızılay’da açlık grevi yapan Nuriye Gülmen, Semih Özakça’ya destek için, yapmış olduğu paylaşımlar ile halk üzerinde kaos ortamı yaratmaya çalışma ve DHKP/C terör örgütüne sempatizan kitleyi toplanma çağrısı içerikli paylaşımların olduğun görülmesi üzerine söz konusu hesap hakkında yapılan açık kaynak araştırma raporudur” ifadelerini kullanıldı.

1995’te tutuklanmış Burdur Cezaevi’nde kolu koparılmıştı

Veli Saçılık, Ankara OSTİM’de bildiri dağıttığı için 1995 yılında Türkiye Devrimci Komünist Partisi’ne (TDKP) “yardım ve yataklık etme” suçlamasıyla tutuklanmış, 3 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilmiş, 1998 yılına kadar süren yargılama sonucunda 2 yıl 6 ay ceza almıştı. Cezaevine giren Saçılık’ın kolu da bu süreçte Burdur Cezaevi’ne yönelik operasyonda kopartılmıştı. Saçılık, cezaevinden çıktıktan sonra aynı davadan tekrar yargılanmış ve 2002 yılında “faaliyetleri demokratik” denilerek, beraat etmişti.

Cezaevinden çıktından hemen sonra, 2001 yılında ölüm orucunda yaşamını yitiren Yusuf Aracı’nın ailesine baş sağlığı için ziyaret eden Saçılık hakkında bu kez de DHKP/C’ye yardım ve yataklık etmekten soruşturma açılmış ancak Saçılık’a ceza gelmemişti.

Saçılık için. PKK propagandası yaptığı da iddia edildi. Ulucanlar Cezaevi’nde kaldığı süreçte Saçılık, “tecrit kaldırılsın” bildirisine imza attığı için hakkında soruşturma açıldı ama bir sonuca ulaşmadı.

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Saçılık, memur olmadan önce “güvenlik soruşturmasına” tabi tutulduğunu hatırlatarak, şu sorulara cevap beklediğin söyledi: “Örgüt ilişkim varsa güvenlik soruşturmasını nasıl geçtim? Demek ki polis 15 Temmuz’u beklemiş. 14 yıl boyunca cemaate devleti teslim eden polis, beni mi takip etmiş? Madem öyle ben de diyorum ki; istihbaratın çok iyi çalışıyor, neden darbeyi eniştenizden öğrendiniz?”

Saçılık, son olarak şöyle dedi: “Her demokratik eyleme örgüt davası açılıyor. Bana açtıkları davalarının hiç birini tutturamadılar. En son Yüksel’de bunu yapmaya çalışıyorlar ama bunu da tutturamayacaklar. Diyor ki; bizim gibi düşünmeyen muhalif herkesi böyle fişleriz.”