Connect with us

Sürmanşet

Sivilleri çıplak olarak teşhir eden askerlere ‘soyut iddia’ gerekçesiyle takipsizlik

Published

on

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl Mart ayında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde asker ve polis gözetiminde tahliye edilen sivilleri çıplak soyarak fotoğraflarını sosyal medyada paylaşıp teşhir eden kamu görevlileri hakkında İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin yaptığı suç duyurusu için takipsizlik kararı verdi. İHD, sosyal medyada paylaşılan, yazılı ve görsel basında yer alan görüntüleri çeken kamu görevlileri hakkında 9 Mart 2016 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Dihaber’de yer alan habere göre İHD suç duyurusunda, yasaklı alandan tahliye edilen sivilleri sokak ortasında çıplak soyarak aramaya tabi tutan ve fotoğraflarını çekerek sosyal medya aracılığıyla paylaşan kamu görevlilerinin, “insanlık dışı ve aşağılayıcı muamelede” bulunduklarını belirtmişti. Bu uygulamayı yapan kamu görevlileri hakkında “işkence ve kötü muamele” suçunu işlediğini belirten İHD, tahliye edilen sivillerinin fotoğraflarını paylaşan sosyal medya hesapları ve bu fotoğraflarla ile ilgili yazılı ve görsel basında yer alan haberleri suç duyurusu dilekçesine delil olarak ekledi.

Suç duyurusunu işleme koyan Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu, kamu görevlileri hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma açtı. Soruşturma kapsamında, sivillerin tahliye edilmesinden sorumlu ve görevli Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ile Sur’da çatışmalarla ilgili soruşturma yürüten savcılıktan bilgi almaya gerek görmeyen savcı, İHD’nin suç duyurusuna eklediği deliller üzerinden soruşturmayı tamamlayarak takipsizlik kararı verdi. Savcılığın takipsizlik kararının gerekçesi ise şöyle: “Müştekinin iddialarının soyut ve genel olduğu, mağdurların ve faillerinin isimlerinin, açık kimlik ve adres bilgilerinin belirtilmediği ayrıca iddia edilen görüntülerin teşhir edildiği yazılı ve görsel yayınların ve sosyal paylaşım sitelerinin de belirtmediği, iddiaların ciddi bulgu ve belgelere dayanmadığı anlaşıldığından, açık kimlik ve adres bilgileri belirtilmeyen ve güvenlik görevlisi olduğu iddia edilen şüpheliler hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına.”

İHD Diyarbakır Şubesi, savcılığın olayla ilgili verdiği takipsizlik kararının kaldırılması için Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulunacak.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar