Connect with us

Genel

Savcılık Tahir Elçi’yi “sehven” terörist ilan etmiş

Published

on

Tahir Elçi için “Terör örgütü mensubunun cenazesine ait olan bir fotoğraf” ifadesini kullanan savcı, mahkemenin talebi üzerine izahta bulundu.
Savcı, ifadelerin “maddi hata sonucu sehven yazılmış” olduğunu belirtti ancak ifadenin iddianameden çıkarılması yerine dikkate alınmamasını istedi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015 tarihinde Dört Ayaklı Minare önünde yaptıkları açıklamanın ardından öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze töreninde tabutunun fotoğrafı altına “Yasta değiliz, isyandayız” yazarak paylaşan Berat Baran isimli yurttaş hakkında açılan davada yeni gelişme yaşandı.

Savcı, davanın iddianamesinde Elçi’nin tabutunun yer aldığı cenaze töreni fotoğrafı için, “Terör örgütü mensubunun cenazesine ait olan bir fotoğraf” ifadesini kullanmıştı. Dosyaya bakan Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi hazırlayan savcıya yazı gönderdi. Yazıda, Elçi’nin cenaze törenine ait fotoğraf için iddianamede yapılan açıklama ve suçlamanın izaha muhtaç olduğu belirtilerek, savcının bu kısımla ilgili açıklayıcı bilgi vermesi talep edildi.

Savcı maddi hata olduğunu belirtti

İddianameyi hazırlayan savcının davaya bakan Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği cevap niteliği taşıyan yazıda, “2 No’lu ekran alıntısı” olarak kodlanan Elçi’nin cenaze töreni fotoğrafı hakkında yaptığı değerlendirmenin “maddi hata sonucu sehven yazıldığı” iddia edilerek, yargılamada bu kısmın dikkate alınmaması istendi.

‘Değerlendirmeye almayın’

Savcının mahkemeye 11 Kasım’da gönderdiği yazıda şu ifadelere yer verildi:

“İlgili tarih sayılı yazınızla Cumhuriyet Başsavcılığımızın 31/10/2017 tarih ve 2017/48259 soruşturma numaralı iddianamesinde ikinci sayfada yer alan ‘2 Nolu ekran alıntısında’ şeklinde başlayan kısmın izaha muhtaç olduğu belirtilerek söz konusu kısımla ilgili açıklayıcı bilgi verilmesi istenilmiştir.

Dosyanın yeniden incelenmesinde; Cumhuriyet Başsavcılığımızın 31/10/2017 tarih ve 2017/48259 soruşturma 2017/14066 esas sayılı iddianamesinin ikinci sayfasında yer alan ‘2 NOLU EKRAN ALINTISINDA’ şeklinde yer alan paragraf bölümü iddianamede maddi hata sonucu sehven yazılmış olup sanık hakkında yapılacak yargılamada söz konusu bölümün değerlendirmeye alınmaması, sanığın iddianamedeki diğer kısımlarda yer alan iddialar ve suç istinatları yönünden yargılanmasına devam olunması kamu adına talep olunur.”

Genel

Tutuklanan TTB Başkanı Fincancı’nın sözleri ‘ifade özgürlüğü’ kapsamına girer mi?

Published

on

By

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın “terör propagandası” yaptığı suçlamasıyla tutuklanması bir kez daha ifade özgürlüğünün ne olduğu, kapsamı ve sınırları hakkında tartışmaların başlamasına yol açtı.

Şebnem Korur Fincancı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında dün “terör örgütü propagandası” yapmak ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçlamalarıyla tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bugün Fincancı ve TTB merkez yönetiminin görevden alınmasını da istedi.

Fincancı 20 Ekim’de PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya karşı “kimyasal silah kullandığı” iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmuş, iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söylemişti.

TSK, KUZEY IRAK OPERASYONLARINDA KIMYASAL SILAH KULLANDI IDDIASI

18 Ekim’de PKK’ya yakın medya organlarında TSK’nın Kuzey Irak’taki bazı operasyonlarda “kimyasal silah kullandığı” öne sürüldü, iddiaya dayanak olarak çeşitli görüntüler paylaşıldı.

Şebnem Korur Fincancı iki gün sonra PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında, ortada bu tür iddiaların ve ölümün olduğu bir durumda, Birleşmiş Milletler’in Minnesota Protokolü ilkeleri gereği, bu iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Görüntüleri daha önce de bir hekim olarak incelemiştim ve belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda.”

Minnesota Protokolü, adli nitelikli otopsilerin tamamının, muhakkak adli tıp uzmanı veya adli patologlar tarafından ve tam donanımlı otopsi birimlerinde yapılmasını öngörüyor.

Bu iddiaların ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) TBMM’ye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın basın açıklamasında “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddiaların tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğu” belirtildi.

Şebnem Korur Fincancı, hakkında soruşturma başlatılmasının ardından medyaya yaptığı açıklamalarda söylediklerinin iddiaların araştırılmasını savunmaktan ibaret olduğunu vurguladı. Ancak Fincancı, AKP iktidarinin hedef göstermesi uzerine tutuklandı.

BBC NEWS Turkce

Continue Reading

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Çok Okunanlar