Connect with us

Genel

Savcılık Tahir Elçi’yi “sehven” terörist ilan etmiş

Published

on

Tahir Elçi için “Terör örgütü mensubunun cenazesine ait olan bir fotoğraf” ifadesini kullanan savcı, mahkemenin talebi üzerine izahta bulundu.
Savcı, ifadelerin “maddi hata sonucu sehven yazılmış” olduğunu belirtti ancak ifadenin iddianameden çıkarılması yerine dikkate alınmamasını istedi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015 tarihinde Dört Ayaklı Minare önünde yaptıkları açıklamanın ardından öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze töreninde tabutunun fotoğrafı altına “Yasta değiliz, isyandayız” yazarak paylaşan Berat Baran isimli yurttaş hakkında açılan davada yeni gelişme yaşandı.

Savcı, davanın iddianamesinde Elçi’nin tabutunun yer aldığı cenaze töreni fotoğrafı için, “Terör örgütü mensubunun cenazesine ait olan bir fotoğraf” ifadesini kullanmıştı. Dosyaya bakan Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi hazırlayan savcıya yazı gönderdi. Yazıda, Elçi’nin cenaze törenine ait fotoğraf için iddianamede yapılan açıklama ve suçlamanın izaha muhtaç olduğu belirtilerek, savcının bu kısımla ilgili açıklayıcı bilgi vermesi talep edildi.

Savcı maddi hata olduğunu belirtti

İddianameyi hazırlayan savcının davaya bakan Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği cevap niteliği taşıyan yazıda, “2 No’lu ekran alıntısı” olarak kodlanan Elçi’nin cenaze töreni fotoğrafı hakkında yaptığı değerlendirmenin “maddi hata sonucu sehven yazıldığı” iddia edilerek, yargılamada bu kısmın dikkate alınmaması istendi.

‘Değerlendirmeye almayın’

Savcının mahkemeye 11 Kasım’da gönderdiği yazıda şu ifadelere yer verildi:

“İlgili tarih sayılı yazınızla Cumhuriyet Başsavcılığımızın 31/10/2017 tarih ve 2017/48259 soruşturma numaralı iddianamesinde ikinci sayfada yer alan ‘2 Nolu ekran alıntısında’ şeklinde başlayan kısmın izaha muhtaç olduğu belirtilerek söz konusu kısımla ilgili açıklayıcı bilgi verilmesi istenilmiştir.

Dosyanın yeniden incelenmesinde; Cumhuriyet Başsavcılığımızın 31/10/2017 tarih ve 2017/48259 soruşturma 2017/14066 esas sayılı iddianamesinin ikinci sayfasında yer alan ‘2 NOLU EKRAN ALINTISINDA’ şeklinde yer alan paragraf bölümü iddianamede maddi hata sonucu sehven yazılmış olup sanık hakkında yapılacak yargılamada söz konusu bölümün değerlendirmeye alınmaması, sanığın iddianamedeki diğer kısımlarda yer alan iddialar ve suç istinatları yönünden yargılanmasına devam olunması kamu adına talep olunur.”

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Genel

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘kayıp silah’ açıklaması

Published

on

By

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi

İçişleri Bakanlığı’nca, 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda yer alan 106 bin 740 kayıp silah sayısının, 1944’ten 2017’nin sonuna kadarki 73 yılda kaybolan silah sayısını ifade ettiği bildirildi.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi.

Paylaşımda şu ifade kullanıldı:

İçişleri Bakanlığı 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda 106 bin 740 olarak yer alan kayıp silah sayısı, 1944 yılından 2017 yılının sonuna kadarki 73 yıllık süreçteki toplam kayıp silah sayısını ifade etmektedir.

Kamuoyuna duyurulur 

Continue Reading

Çok Okunanlar