Ana sayfa Gündem Savcının İtirazı Kabul Edildi: Müjdat Gezen Sanat Merkezi kundakçısı yeniden mahkemeye çıkacak

Savcının İtirazı Kabul Edildi: Müjdat Gezen Sanat Merkezi kundakçısı yeniden mahkemeye çıkacak

PAYLAŞ

Kadıköy Müjdat Gezen Sanat Merkezine 20 Şubat Pazartesi günü sabaha karşı saldırı düzenlenmişti. Tek kişi olduğu belirlenen saldırganın, güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde elindeki benzin bidonu ile sanat merkezini kundaklayıp olay yerinden ayrıldığı tespit edilmişti. Saldırganın Mehmet Ali Aligül olduğunun saptanmasının ardından, terör polisleri, saldırganı Sancaktepe’de bulunan evinde gözaltına aldı. Saldırganın ifadesinde “Müjdat Gezen, Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han’ın torununa hakaret etti, buna tepki olarak yaptım” dediği öğrenildi. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Aligül, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Savcının İtirazı Kabul Edildi: Müjdat Gezen Sanat Merkezi Kundakçısı Yeniden Mahkemeye Çıkacak
“Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak mala zarar verme” suçundan tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti.

“Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak mala zarar verme” suçundan tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti.
Gözaltına alınan saldırgan, önce Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğüne, ardından da Gayrettepe’de bulunan Asayiş Şube Müdürlüğüne getirildi.

Mehmet Ali Aligül’ün ifadesinde, “Bir televizyon programında Müjdat Gezen ile Yılmaz Özdil’in arasında geçen konuşmada Gezen’in, Sultan Abdülhamid Han’ın torununa hakaret ettiğini gördüm. Bu beni çok öfkelendirdi. Daha sonra kendi irademle Müjdat Gezen Sanat Merkezine saldırmaya karar verdim. Gece gittim, bir akaryakıt istasyonundan benzin aldım ve ardından Müjdat Gezen Sanat Merkezine tek başıma saldırdım. Yaptığım şeyden pişmanlık duyuyorum” dediği öğrenildi.

Aligül’ün ifadesinde,”İstesem bütün binayı yakabilirdim” dediği de aktarılan bilgiler arasında.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Aligül, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Savcının itirazı kabul edildi, saldırgan yeniden hakim karşısına çıkacak

Savcının itirazı kabul edildi, saldırgan yeniden hakim karşısına çıkacak
Savcı, mahkemenin kararından çok kısa bir süre sonra şüphelinin serbest bırakılması kararına itiraz etti.

7. Sulh Ceza Hakimi bu itirazı, kaçma şüphesinin olmaması, sabit ikametgahı olması ve delillerin toplanmış olması gerekçeleriyle reddetti.

Ret kararının ardından savcı, bir üst mahkemeye itirazda bulundu.

Yeniden hakim karşısına çıkacak

8.Sulh Ceza Mahkemesi savcının itirazını kabul etti. Serbest bırakılan kundakçı Mehmet Ali Aligül hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Tekrar emniyete götürülen Mehmet Ali Aligül’ün yarın sabah mahkemeye çıkarılacağı öğrenildi.