Ana sayfa Dünya ‘Seçimlerin OHAL altında düzenlenecek olması endişe verici’

‘Seçimlerin OHAL altında düzenlenecek olması endişe verici’

PAYLAŞ

Bir anlamda ‘baskın seçim’ olarak da yorumlanan bu karar, dünya medyası tarafından da yakından takip ediliyor.

 

Freedom House’dan Nate Schenkkan, seçimlerin OHAL altında düzenlenecek olmasının endişe verici olduğunu söylüyor.

 

Amerika’nın Sesi’nden Mehmet Toroğlu’na konuşan Schenkkan, seçimlerin erkene alınabileceğinin önceden beklendiğini ancak bu kadar erkene alınmasının sürpriz olduğunu ifade ediyor ve ekliyor:

 

“Daha hafta başında bile insanlar yaz sonu ya da sonbahar başı olabilir diye konuşuyordu. Bu bile çok hızlı olurdu ama bugün (18 Nisan) açıklanan tarih aşırı derecede erken.”

 

Schenkkan, alınan kararı “endişe verici” olarak yorumluyor ve nedenini şöyle açıklıyor:

 

“OHAL, 18 Nisan günü yine uzatıldı. Bu da demek oluyor ki seçimler çok kısıtlayıcı bir OHAL yönetimi altında; toplanma, örgütlenme, ifade özgürlüklerinin sınırlandırıldığı bir ortamda yapılacak. Bunların (Bu özgürlüklerin) tümü, adil bir seçim için gerekli olan hususlar. Dolayısıyla OHAL’ın kaldırılmadığı, etkilerinin Türk toplumu genelinde hala görülmeye devam ettiği bir ortamda seçime gitmek açıkçası endişe verici.”

 

24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi Türkiye’de rejim değişikliğinin de resmiyete kavuşacağı bir seçim olacak.

 

Başkanlık sistemine geçişin ilk adımının atılacağı seçim için “kontrol-denge mekanizmasıyla güçlerin ayrılığı ilkesinin erozyona uğrayacağı” görüşünü paylaşıyor ABD’li uzman.

 

Daha önce Venedik Komisyonu’nun endişelerini ve eleştirilerini paylaştıklarını hatırlatan Schenkkan, “Bu endişeler hala geçerliliğini koruyor, hatta referandumdan sonra daha da arttı” diyor.

 

Türkiye’ye yönelik demokrasi ve insan hakları konusunda ABD’nin daha fazlasını yapmasını gerektiğini söyleyen uzman, ”Bu gidişatın Türkiye ve müttefiklik için ne anlama geldiğini net izah etmek için mümkün olduğu kadar üst düzeyde daha fazla temaslar kurulmalı” görüşünü dile getiriyor.

 

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alım planlarının da Amerika için güvenlik açısından çok endişe verici olduğuna değinen Schenkkan, “bunun Amerika’yla savunma ilişkileri konusunda ne anlama gelebileceği düşünüldüğünde Türkiye için de endişe oluşturması gerektiğini” ifade ediyor.