Ana sayfa Gündem Seçmenin yüzde 18’i Netflix’e RTÜK denetimini doğru buluyor

Seçmenin yüzde 18’i Netflix’e RTÜK denetimini doğru buluyor

PAYLAŞ

Araştırma şirketi MetroPOLL, “Türkiye’nin Nabzı” araştırmasının ağustos ayı verilerini yayınladı. Araştırmada yer alan konulardan biri de, RTÜK’ün Netflix’e ve diğer dijital yayın platformlarına getirdiği denetim oldu.

Seçmenin yüzde 20’si Netflix ve benzeri platformlara üye

Araştırmaya göre, Netflix’in genç seçmenler arasında tanınırlık oranı yüzde 66 civarıyken, 55 yaş üstü seçmenlerde bu oran yüzde 31’de kaldı. Araştırmacıların soru yönelttiği seçmenlerin yüzde 48’i ise Netflix vb. platformlar hakkında fikrinin olmadığını söyledi. Seçmenin yüzde 20’sinin Netflix vb. platformlara aboneliği varken, bu oran gençlerde yüzde 30’a çıktı.

Araştırma sonuçlarına göre Netflix’i en çok CHP seçmeni kullanırken ikinci sırada Saadet Partisi, yer aldı. Netflix’i en az kullanan seçmen kitlesinin ise oy tercihin, HDP’den yana yaptığı görüldü.

Medyascope’da yer alan habere göre, Netflix gibi platformlara üyeliğin partilere ve yaşa göre dağılımı şöyle:

RTÜK denetimini seçmenin yalnızca yüzde 18’i olumlu karşılıyor

Araştırmada seçmene Netflix vb. dijital platformlara getirilen RTÜK denetimine ilişkin fikirleri soruldu. Seçmenin yüzde 42’si denetimi olumsuz karşıladı, yüzde 39’u bu konuda fikri olmadığını söylerken, yüzde 18’i ise bu denetimi olumlu bulduğunu bildirdi.

Denetime verilen tepkinin partilere ve yaşa göre dağılımı şöyle:

Seçmenin yüzde 37’si basın ve ifade özgürlüğünün zedeleneceğine inanıyor

“RTÜK’ün uygulayacağı erişim engellemesi sonucunda basın ve ifade özgürlüğünün zedeleneceğine inanıyor musunuz?” sorusu yöneltilen seçmenin yüzde 37’si “Evet” diye cevap verirken, yüzde 25’lik bir oran, ifade özgürlüğünün zedelenmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Basın ve ifade özgürlüğüne ilişkin fikirlerin partiye ve yaşa göre dağılımı şöyle: