Ana sayfa Editörden Sedat Ergin: AİHM, Şahin Alpay’ın yaptığı başvuruya öncelik vermeyi kararlaştırdı

Sedat Ergin: AİHM, Şahin Alpay’ın yaptığı başvuruya öncelik vermeyi kararlaştırdı

PAYLAŞ

Hürriyet Genel Yayın Yönetmenliği görevini Fikret Bila’ya devreden Sedat Ergin gazetedeki yazısında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Zaman yazarıyken tutuklanan Şahin Alpay’ın serbest bırakılması yönündeki başvurusuna öncelik vermesini kararlaştırdığını yazdı.

Ergin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, (AİHM) çok kısa bir süre önce 15 Temmuz sonrası süreçte Türkiye’de özellikle gazetecilere dönük tutukluluk uygulamalarını yakından ilgilendiren çok önemli bir karara imza atmış bulunuyor.
Mahkeme, yaklaşık 7 buçuk aydır tutuklu bulunan gazeteci yazar Şahin Alpay’ın serbest bırakılması yolunda yaptığı başvuruya “öncelik vermeyi” kararlaştırdı. Böylelikle, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yapılan tutuklamalarda -ilk kez- bir başvuru AİHM tarafından “öncelikle” incelemeye alınmış oluyor. Bu “ilk” adımın bir gazeteci için kullanılması ayrıca önemli.

AİHM’in kararı değerlendirilirken, mahkemenin 20 Şubat’ta yapılan bir başvuruya 3 Mart’ta yanıt vermesindeki sürat özellikle dikkat çekicidir. Karar, bu yönüyle AYM’nin tutuklu gazetecilerle ilgili başvurular karşısındaki hareketsizliğine AİHM’in bir tavrı olarak da görülebilir. Uzun bir süre önce AYM’nin karar almasını bekleyen AİHM, Strasbourg’dan yapılan uyarılara rağmen bir hareketlenme görmeyince sonunda kendisi harekete geçmiş bulunuyor.

Yazının tamamı için…