Ana sayfa Editörden Sedat Ergin: Gülen’in açıklaması, Adil Öksüz’ün doğru söylemediğinin kanıtı

Sedat Ergin: Gülen’in açıklaması, Adil Öksüz’ün doğru söylemediğinin kanıtı

PAYLAŞ

15 Temmuz darbe girişiminin sivil iki numarası olarak gösterilen firari Adil Öksüz’ün ifadesinde Gülen grubunu kastederek, “Ne öğrencilik hayatımda ne de akademik hayatımda bunlarla birlikteliğim, gönül bağım ya da çıkar ilişkim olmamıştır” dediğini hatırlatan Hürriyet yazarı Sedat Ergin, Fetullah Gülen’in France 24 kanalına verdiği demecinde Öksüz’ün bu savunmasını çürüttüğünü söyledi.

Sedat Ergin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Fetullah Gülen’in 18 Temmuz’da “France 24” kanalında yayımlanan mülakatının en önemli yönü, ilk kez Adil Öksüz’ün kendisini Pensilvanya’da ziyaret ettiğini, dolayısıyla Öksüz’ü tanıdığını kabul etmiş olmasıdır.

Gülen “Birkaç yıl önce buraya bir defa geldi. Daha sonra medyada çocuğunun benimle çekildiği bu fotoğrafı gördüm. Bu yüzlerce kişinin yaptığı bir şey. Buraya herkes geldi. Gelmeyen kalmadı ki… Benim herkesle birlikte fotoğrafım var. Dolayısıyla, beni ziyaret etmeye ve benimle fotoğraf çektirmeye dayanarak iddialarda bulunmak çok anlamsız” diye konuşuyor.

Herhangi bir araştırma motorunda Gülen ve Öksüz’ün isimleri yan yana yazıldığında herkesin hemen ulaşabileceği görüntüler bunlar. Öksüz’ü, biri kız diğeri erkek iki çocuğuyla Gülen’in huzurunda dizüstü otururken gösteriyor. Daha eski bir tarihte Gülen ile Öksüz’ü birlikte yerde oturarak dua ederken gösteren fotoğraflara rastlamak da mümkün bu aramalarda.

Bu fotoğraf(lar)ın önemi, 15 Temmuz gecesini Akıncı üssünde geçirdiği artık büyük ölçüde kesinlik kazanmış olan Öksüz’ün Gülen’le ilişkisini en somut bir şekilde ortaya koyan delillerden biri olmasıdır.

Gülen mülakatta ayrıca, bundan 30 yıl önce Öksüz’ün öğrenci iken hareket içindeki bir etüt grubuna katıldığını da anlatıyor.

Gülen’in France 24’e yaptığı açıklamaların önemli bir sonucu, Adil Öksüz’ün savcılık ifadesinde doğruyu söylemediğinin bariz bir şekilde kanıtlanmış olmasıdır. Çünkü Öksüz, bu ifadesinde “Ne öğrencilik hayatımda ne de akademik hayatımda bunlarla birlikteliğim, gönül bağım ya da çıkar ilişkim olmamıştır. Benim Fetullah Gülen cemaatiyle ya da FETÖ örgütü ile veya paralel devlet yapılanması örgütleriyle hiçbir bağım mevcut değildir” diyor.

Yazının tamamı için…