Ana sayfa Yaşam Şekerin uyuşturucudan bir farkı yok mu?

Şekerin uyuşturucudan bir farkı yok mu?

PAYLAŞ

Geniş kitleler tarafından sevilerek tüketilen şeker, bir süre sonra vücudumuz tarafından aranan besin öğelerinden birisi oluyor ve bir nevi bağımlılık haline geliyor.

Öğünlerimizin neredeyse hepsine dahil olmayı başaran şeker, uzmanların görüşüne göre; insan beyninde nikotin, uyuşturucu ve alkolün yarattığı etkiye benzer bir etki yaratıyor. Kullanımının devam ettirilmesi ve her geçen gün daha fazla tüketilmesi sonucunda vücudun ihtiyaç duyduğu şeker oranı da haliyle artıyor. Kullanım miktarının gün geçtikçe daha fazla artması ve gittikçe bağımlılık haline gelmesi, şeker hastalığının beraberinde gelen birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu şeker oranından fazlasının tüketilmesi, Dünya Sağlık Örgütü‘nün 2014 yılında belirttiği oranlara göre günde 25 gram, bu durumu tetikleyen en önemli faktörlerden birisi. 25 gram olarak belirlenen sınırı aşmanız ise oldukça kolay. Organik olarak yetiştirilmiş taze meyveleri sıkıp bir bardak meyve suyu tüketmeniz halinde bu sınırı aşmış oluyorsunuz.

Uzmanlar tarafından şekerin uyuşturucu madde gibi muamele görmesi sonucunda insanların daha bilinçli bir şekilde hareket edip etmeyeceği konusunda bir bilgi bulunmuyor ancak yeni anne ve baba olmuş ebeveynlerin bu duruma daha dikkatli yaklaşmaları gerektiği, uzmanlar tarafından altı çizilen konular arasında yer alıyor.