Ana sayfa Manşet Seks bağımlısı anlatıyor: Tüm dünyada tanınmalı

Seks bağımlısı anlatıyor: Tüm dünyada tanınmalı

Sağlıklı yaşam için doktorların tavsiyelerinden biri de seks.

PAYLAŞ

Seksin ortalama bir egzersizle karşılaştırıldığında belirli bir seviyeye kadar daha fazla kalori yaktırdığı belirtiliyor.

Ancak işin bir de bağımlılık tarafı var. İşte burada psikolojik sorunlar devreye giriyor ve bu bağımlılıkla mücadele için dünyanın birçok yerinde tedavi merkezleri kurulmuş vaziyette.

İngiliz yardım kuruluşu Relate de bunlardan biri.

BBC Türkçe’nin haberine göre Relate’den destek alan üç çocuk annesi Rebecca Barker, seks bağımlılığının ilişkisini nasıl yıkıma uğrattığını “Günde beş kez seks yapmak bir yetmiyordu bazen. Sabah uyandığımda aklıma ilk gelen şey seksti ve gün boyu kafamdan atamıyordum” sözleriyle anlatıyor.

Dört yıl boyunca partnerinden daima sevişmesini talep eden Barker, “Kısa süre rahatlıyor, 5 dakika sonra yeniden istiyordum” diyor.

Baker, yaşadığı sorunun sebebini depresyon ve seratonin hormonu eksikliği olarak açıklıyor.

Bağımlılığı nedeniyle partneri tarafından “aldatılma” suçlamasına maruz kaldığını söyleyen Barker, ilişkisine ara verip annesinin yanına yerleşmeye karar verdiğini söylüyor.

Barker daha sonra işini değiştirip, partnerinden ayrılmış ve Fransa’ya yerleşmiş. Ancak durumu daha da kötüye gitmiş kendi anlattıklarına göre.

Kendisine depresyon tanısı koyan Barker, yaşam alışkanlıklarını değiştirip depresyonu yendikten sonra seks bağımlılığından da kurtulmuş.

Şimdi bu hastalığın ülkesinde ilaç ve alkol bağımlılığı gibi tanınır olmasını istiyor:

“Alkolik olmak gibi. Önce seks yapacağını düşünmek bile seni sarhoş ediyor, seks yaptıktan sonraysa vicdan azabı çekip bir daha asla bunu yapmayacağını söylüyorsun. Bu döngü böyle devam ediyor.”

İngiltere’deki Seks Bağımlılığın Tedavisi Derneği, seks terapistlerinin geçtiğimiz 5 yılda iki kat arttığını söylüyor.

Araştırmalara göre tedavi alanların yüzde 90’a yakını, erkekler, yüzde 31’i ise 26-35 yaş aralığında…

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Mayıs 2019’da “Kompülsif Cinsel Davranış Bozukluğu” terimini Uluslararası Hastalık Sınıflandırma Sistemi’ne eklemeye hazırlanıyor.