Ana sayfa Editörden Selçuk Candansayar: Ankara artık aileye mahsus

Selçuk Candansayar: Ankara artık aileye mahsus

PAYLAŞ
People march and chant slogans during a gay parade on Istiklal Street, the main shopping corridor on June 30, 2013 in Istanbul during the fourth Trans Pride Parade as part of the Trans Pride Week 2013, which is organized by Istanbul's 'Lesbians, Gays, Bisexuals, Transvestites and Transsexuals' (LGBTT) solidarity organization. AFP PHOTO/GURCAN OZTURK (Photo credit should read GURCAN OZTURK/AFP/Getty Images)

Ankara Valiliği 18 Kasım 2017 tarihinden başlayarak LGBTT ve LGBTİ etkinlik, gösteri ve eylemlerini yasakladı. Birgün yazarı akademisyen Selçuk Candansayar’a göre yasağın kapsamı o kadar geniş ki Ankara için artık “ailiye mahsus kent” denebilir.

Ankara sınırları içerisinde ‘cinsellik, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimin’ sınırlarının valilik tarafından çizilmesine tepki gösteren Candansever, “Bahar döneminde tıp fakültesi öğrencilerine cinsellik ve cinsel yönelim dersim var. Bu yasaklama kapsamına giriyor mu bilemedim. Bir zahmet, bir açıklama, durduk yerde ‘terörist’ olmayayım…” ifadelerini kullandı.

Candansayar’a göre cinsellikle ilgili toplantıların yapılamıyor oluşu, erkek şiddetini artırmaya sebep olabilir. Yazar konuyla ilgili şu uyarılarda bulundu:

“Valiliğin kendilerini koruduğunu sanan heteroseksüeller, aslında asıl hedefin kendileri olduğunu, Valiliğin asıl heteroseksüelleri baskı ve denetim altında tutmayı amaçladığını anlamadıkları sürece ‘errkek’ şiddetinin süreceğini de bilmeliler.”