Ana sayfa Editörden Selvi: Abdullah Gül konusu mercek altına alınacak

Selvi: Abdullah Gül konusu mercek altına alınacak

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı olmasıyla birlikte, ‘İkinci Erdoğan’ döneminin başlayacağını söyleyen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Erdoğan’ın partiye üye olacağı toplantıya, Kurucular Kurulu üyelerinin de davet edildiğini söyledi. MKYK toplantısının bitiminin ardından “Toplantıya Abdullah Gül gelecek mi” sorusunun cevabının arandığını söyleyen Selvi, Gül’ün toplantıya gelmesinin beklenmediğini söyledi ve ekledi: “Abdullah Gül konusu mercek altına alınacak”

Selvi’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partiye üye olacağı toplantıya, Kurucular Kurulu üyeleri de davet edildi. Tabii gözler 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü arayacak. MKYK toplantısı bittiği andan itibaren “Abdullah Gül gelecek mi” sorusunun cevabı arandı. Öncelikle Abdullah Gül, AK Parti’nin resmi kurucu üyesi değil. AK Parti’nin kuruluşunda milletvekilleri kurucu yapılmamıştı. Ama Gül ile ilgili şöyle bir farklı durum var. Bir süre “Kurucular Kurulu üyesi” olarak yer aldığı listeden Cumhurbaşkanı seçilince ismi çıkarılmış. Abdullah Gül gibi AK Parti’yi kuran üç isimden biri olan, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapmış birine üyeliği sorulmaz ama Abdullah Bey, cumhurbaşkanlığı görevinden sonra AK Parti’ye üye olmadı.

Ama referandumdan bu yana süren tartışmalar nedeniyle, Abdullah Gül konusu mercek altına alınacak. Ama cumhurbaşkanlığına veda ettiği günden bu yana hiçbir siyasi toplantıya katılmayan Abdullah Gül’ün gelmesi beklenmiyor.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ise toplantıya katılması bekleniyor. Davutoğlu 16 Nisan gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayıp ilk tebrik eden isimlerden biriydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Ağustos 2014 tarihinden sonra AK Parti Genel
Merkezi’ne ilk kez gelecek. Tören saat 13.00’te başlayacak. Sade bir tören düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım kürsüye birlikte çıkacaklar. Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partiye üyelik formu imzalanacak. Böylece, ‘efsane geri dönecek’. Bir balkon konuşması düşünülmüyor. Erdoğan, kısa ama önemli bir konuşma yapacak.
Yeni dönemin ipuçlarını verecek.