Ana sayfa Editörden Selvi: Cumhurbaşkanı, FETÖ’yle mücadele konusunda AK Parti’ye yeni talimat verdi

Selvi: Cumhurbaşkanı, FETÖ’yle mücadele konusunda AK Parti’ye yeni talimat verdi

PAYLAŞ

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hukukçu milletvekilleriyle toplantı yaparak, Gülen hareketine yönelik düzenlenen operasyonlarda sıradan insanların üzerine gidildiğine yönelik şikayetlerin olduğunu söylediğini aktardı.

Toplantıda, mücadelede 17/25 Aralık’ın ve 2014 MGK kararlarının milat olarak kabul edilmesini önerenlerin olduğunu aktaran Selvi, “Sonuç olarak takdirin, yargılamaları yapan mahkemelere bırakılması görüşü ağırlık kazandı”

Selvi ayrıca, Erdoğan’ın Gülen grubuyla mücadele konusunda AK Parti’ye yeni bir talimatının olduğunu söyledi.

Selvi’nin yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti milletvekilleriyle toplantıda, “FETÖ ile mücadelede asıl isimlerin değil de sıradan insanların üzerine gidildiği yönünde şikâyetler var, dikkate alın” dedi. Erdoğan’ın bu uyarısı üzerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, hukukçu milletvekilleriyle bir araya geldi. Milletvekilleri, FETÖ’yle mücadelede hangi tarihin esas alınacağı ve hangi kriterlerin geçerli olacağı üzerinde durdu. 17-25 Aralık esas alınsın diyenler oldu, FETÖ’nün devlet için öncelikli tehdit olarak kabul edildiği 26 Şubat 2014 MGK’sının milat olarak kabul edilmesini önerenler çıktı. Sonuç olarak takdirin, yargılamaları yapan mahkemelere bırakılması görüşü ağırlık kazandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın FETÖ’yle mücadele konusunda AK Parti’ye yeni bir talimatı daha oldu. Erdoğan, FETÖ’nün dış ilişkilerinin araştırılması ve dış bağlantılarının ortaya çıkarılmasını içeren bir raporun hazırlanmasını istedi. Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam’ın temel esasları ışığında FETÖ’yle ilgili kapsamlı bir rapor hazırladı. Geç kalmış ama önemli bir çalışmaydı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni talimatının iki ayağı var:

1- Fetullah Gülen’in dış ilişkilerinin araştırılması.

2- TSK, MİT, Jandarma ve Emniyet’ten sorumlu mahrem imamların dış bağlantılarının ortaya çıkarılması. Burada kimin hangi ülkeye gidip, hangi kuruluşlarla işbirliği yapmış olmasından ziyade, bu ülke, kuruluş ve istihbarat servisleriyle olan ideolojik işbirliği ortaya konulacak. Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik en büyük ihanet projelerinden biri olan Gülen, zaten yerli ve milli bir oluşum değil. Ama dış bağlantıları ile bunun millete anlatılması gerekiyor.

Yazının tamamı için..