Ana sayfa Editörden Selvi: Erdoğan tehlikenin farkında. Erdoğan farkındaysa sorun yok demektir

Selvi: Erdoğan tehlikenin farkında. Erdoğan farkındaysa sorun yok demektir

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019 stratejisine dair detaylar veren Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Erdoğan cephesinden, 2019’a giderken, parti içi barışı tahkim etmeye yönelik adımlar ve Milli Görüş tabanına yönelik mesajlar beklenebileceğini söyldei.

Selvi, “Çünkü Erdoğan tehlikenin farkında. Erdoğan farkındaysa sorun yok demektir” diye yazdı.

Selvi’nin yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Erdoğan, AK Parti seçimi kaybettiği takdirde cumhurbaşkanlığının, iktidar ve belediye başkanlıklarının bir hayal olacağının farkında. Sık sık bunu hatırlatıyor. Ayrıca AK Parti’nin, İslam dünyası konusunda misyonu olduğuna inanan muhafazakâr tabana, “AK Parti sendelerse Türkiye sendeler” diye mesaj veriyor.

Bu mesajlar kadar üzerinde durulması gereken önemli nokta da 2019 seçimleri olacak. 2019’la birlikte Erdoğan’ın hayatının projesi olarak gördüğü, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilecek. 2019’u kaybeden her şeyi kaybedecek, 2019’u kazanan her şeyi kazanmış olacak.

2019 HESAPLARI

2019’da muhalefet tüm hesabını Erdoğan’ı ilk turda seçtirmeme üzerine kurmuş durumda. Referandumda alınan yüzde 49 hayır oyu muhalefeti umutlandırdı. Biz bu işi başarabiliriz duygusunu kazandırdı.

Muhalefet, Fransa örneğinden hareketle bir Macron mu çıkaracak, yoksa adalet yürüyüşü ile prim toplayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu mu çıkaracak, o belli değil. Ama bir yandan da gözler AK Parti’de cumhurbaşkanlığı potansiyeli taşıyan isimlere çevrilmiş durumda. En çok 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül üzerine hesaplar yapılıyor. Gül bu konuda bir sinyal vermiş değil ama Erdoğan’ın önünü kesmek için en güçlü alternatif olarak görülüyor. Bir de Saadet Partisi’ne dikkat. Çünkü bu seçimde yüzde 1 dahi hayati önem taşıyor. 2019’a giderken, surda gedik açmama adına parti içi barışı tahkim etmeye yönelik adımlar ile Milli Görüş tabanına yönelik mesajlar beklenebilir.
Çünkü Erdoğan tehlikenin farkında. Erdoğan farkındaysa sorun yok demektir.

Yazının tamamı için…