Ana sayfa Editörden Selvi: Erdoğan yürüyüşü itibarsızlaştırmaya çalışıyor

Selvi: Erdoğan yürüyüşü itibarsızlaştırmaya çalışıyor

PAYLAŞ

Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü, mahkemenin MHP kararı ve Meral Akşener’in parti kurmasına ilişkin gelişmelerin 2019’a dönük hesaplarla ilgili olduğunu söyleyen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi “Hedef, Erdoğan’ı bir daha cumhurbaşkanı seçtirmemek” dedi. Muhalefetin Erdoğan’a karşı güç birliği yaptığına dikkat çeken Selvi, Erdoğan cephesinin son gelişmelere nasıl baktığına dair bazı bilgiler verdi

Selvi’nin yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Muhalefet, Erdoğan’a karşı güçbirliği yapmaya hazırlanıyor. Erdoğan ise, MHP ile işbirliğini devam ettirip, AK Parti’yi yukarıya taşımaya çalışıyor. Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne yönelik sert tepkinin altında yatan sebep bu olabilir mi? Birkaç nokta üzerinde duruluyor.

1- Anamuhalefet liderinin “Adalet” arayışı amacıyla başlattığı yürüyüşün yurtdışında Türkiye’yi zor durumda bırakmasından endişe ediliyor. Yürüyüşün bir aşamasından sonra yabancıların ilgisinin artması bekleniyor.
2- Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü yeni bir Gezi sürecini tetikler mi? Sorusuna cevap aranıyor. Yürüyüşe toplumsal bir desteğin olmaması bu yöndeki kaygıları gideriyor. Ama uzun yürüyüşün sonunda nasıl bir tablo oluşacağı bilinmediği için dikkatle takip ediliyor.
Kılıçdaroğlu’nun gezisinin motivasyon kaynağını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirileri oluşturuyor. Peki o zaman Cumhurbaşkanı neden bu kadar sert tepki gösteriyor? Elbette ki Gezi’nin motivasyon kaynağı olmak için yapmıyor. Tam aksine yürüyüşü itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Kılıçdaroğlu’nun adalet arayışı için değil, FETÖ’nün MİT TIR’ları kumpası için yürüdüğünü işliyor. Erdoğan, “Ne adalet için yürümesi, FETÖ için yürüyor” derse şaşırmayın.

Yazının tamamı için…