Ana sayfa Gündem Selvi’den Duygu Delen yazısı: Mehmet Kaplan’ın ailesi Türkiye çapında önemli bir aile

Selvi’den Duygu Delen yazısı: Mehmet Kaplan’ın ailesi Türkiye çapında önemli bir aile

'Mehmet Kaplan’ın ailesine de ulaşmak istedim. Halı ticaretinde sadece Gaziantep’te değil, Türkiye çapında önemli bir aile.'

PAYLAŞ

Antep’te 17 yaşındaki Duygu Delen’in erkek arkadaşı Mehmet Kaplan’ın (20) evinin 4. katından şüpheli bir şekilde ‘düşerek’ yaşamını yitirmesine ilişkin Adli Tıp Kurumu incelemesi sürüyor.

“Adli Tıp raporunun uzman isimlerce ve titiz bir şekilde hazırlandığı bilgisine ulaştım” diyen Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abülkadir Selvi, bugünkü “Duygu Delen olayındaki karanlık noktalar” başlıklı yazısında, Delen’in düştüğü videoyu izleyen bilirkişilerin tespitlerini aktardı.

Haberi yapan muhabir, Antep Barosu Başkanı ve davanın avukatıyla görüştüğünü kaydeden Selvi, olayın sanığı Mehmet Kaplan’ın ailesine de ulaşmaya çalıştığını ifade etti.

“Mehmet Kaplan’ın ailesine de ulaşmak istedim. Halı ticaretinde sadece Gaziantep’te değil, Türkiye çapında önemli bir aile. Ama bu olay karşısında, mahcubiyetlerinden mi yoksa strateji gereği mi bilmiyorum, susmayı tercih ediyorlar” diyen Selvi, yazısında ayrıca 17 yaşındaki bir çocuğun şüpheli bir şekilde ölümüne ilişkin “Gaziantep’in en lüks semtinde yaşanan bu olay…” şeklinde ifadeler kullanması dikkat çekti.

Selvi, Duygu Delen’in düşme anına ilişkin videoyu inceleyen bilirkişilerin kendisine yaptığı tespitleri şöyle aktardı:

“Duygu Delen’in 4’üncü kattan düşmesini gösteren bir video kaydı var. Çok önemli bir kanıt. Daha önce bu tür davalarda bilirkişilik yapan uzmanlarla konuştum. Videoyu izledikten sonra bazı tespitlerde bulundular.

1- Düştüğü yerin mesafesi: Duygu Delen’in düştüğü yer ile bina arasındaki mesafenin açıklığı intihardan ziyade aşağıya itildiğini ya da atıldığını gösteriyor.

2- Düşüş şekli: İntihar edenler bu şekilde kendini atmazlar. Duygu Delen tepesi aşağıya ve hızlı bir şekilde zemine çakılmış durumda.

3- Kolları ve bacaklarının şekli intihar edenlerde genellikle farklı yönde ve açıklıkta olur.

4- Duygu Delen düşmeden önce bir çocuk bisikletiyle geçiyor. Birkaç saniye sonra Duygu Delen yıldırım hızıyla yere çakılıyor. Çocuk hem çok sakin, hem de karşıya bakıyor, yukarıya bakmasını gerektirecek bir anormallik görmüyor. Her şey bir-iki saniye içinde oluyor.”

‘GAZİANTEP’İN EN LÜKS SEMTİNDE YAŞANAN BU OLAY…’

“Duygu Delen’in düşme şekli, yere düştükten sonraki pozisyonu, kolları ve bacaklarının açıklığı elbette ki bunun bir intihar mı yoksa cinayet mi olduğu noktasında önemli olacak. Ama Gaziantep’in en lüks semtinde yaşanan bu olaya ilişkin çıkacak her delil, bu olayın aydınlatılmasına büyük katkı sağlayacak. Aydınlatılan her kadın cinayeti belki bir kadının hayatta kalmasını sağlayacak.”

NE OLMUŞTU?

Duygu Delen’in ön otopsi incelemesine giren Türk Tabipleri Birliği’nde bir hekim, Duygu’nun bedeninde düşmeye bağlı olmayan darp izleri bulunduğunu Gaziantep Barosu’na aktarmıştı