Ana sayfa Editörden Selvi’den HDP’lilerin tutuklanmasına tepki: Bu rüzgar tersine döner

Selvi’den HDP’lilerin tutuklanmasına tepki: Bu rüzgar tersine döner

PAYLAŞ

OHAL sürecinin yıl sonuna kadar devam edeceğinin anlaşıldığını söyleyen Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, HDP’lilerin tutuklanmalarına tepki gösterdi. Selvi, HDP’lilere yönelik gözaltı ve tutuklamaların devam etmesi durumunda rüzgarın tersine döneceğini söyledi.

Selvi’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bu aşamada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve OHAL süreci ile yeni bir iklime girildi. Türkiye’nin beka mücadelesi verdiği bir dönemde bazı uygulamalar anlayışla karşılanabiliyor. Ancak Kürtlerin bunların farkında olmadığı söylenemez. Dama taşı gibi HDP’lilerin biri alınıp biri bırakılmaya, Ahmet Türk gibi diyaloğa açık bir insan şehir şehir, hapishane hapishane dolaştırılmaya devam ederse bu rüzgâr tersine döner.

Anayasa değişikliğinin AK Parti-MHP damgasını taşıması Kürt oylarını çok daha önemli hale getirdi. AK Parti, şimdiye kadar Kürtlerin desteğini alamadığı hiçbir seçimi kazanamadı. Bunun farkındalar. AK Parti teşkilatları 1 ay süreyle bölgeyi tarayıp, hazırladıkları raporları Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş’a sundular. İklim uygun ama bakalım AK Parti HDP ile arasına mesafe koyan kitleyi yanına çekebilecek mi?

Yazının tamamı için…