Connect with us

Sürmanşet

Senato’nun ağır toplarından Trump’a: Erdoğan’ı insan haklarına uymayı çağırın

Published

on

Silahlı Birlikler Komitesi Senato Başkanı John McCain ve Yabancı İlişkiler Komitesi Senato Üyesi Bob Menendez önderliğinde Çarşamba günü, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, acilen Amerikan diplomatları rahatsız etmeyi bırakması, insan haklarına riayet etmesi ve Türkiye’deki kazanılmış demokratik değerleri sürdürmesi çağrısı yapması için Başkan Donald Trump’a bir mektup gönderildi.

Washington Hattı sitesinden Ebru Aksay’ın haberine göre ABD İstanbul Konsolosluğu çalışanlarının keyfi tutuklanmalarından da bahsedilen mektupta senatörler, Uluslararası Af Örgütü Amnesty International’ın üst düzey yöneticilerinin tutuklanmaları, Wall Street Journal muhabiri Ayla Albayrak’ın suçlanması ve Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında, Türk güvenlik görevlilerinin, Erdoğan’ı protesto etmek için toplanan barışçıl protestoculara saldırmalarını da hatırlatarak, Donald Trump’tan acilen Erdoğan hükümetine, insan haklarını gözetmesi ve hukuk kurallarına uyması yönünde çağrıda bulunmasını talep ettiler.

Türkiye’nin demokrasisinin Erdoğan ve müttefiklerince, olağanüstü hal otoritesi kullanılarak aşındırılmış; ifade özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve muhalefetin baskı altına alınmış olmasının vurgulandığı mektupta senatörler açıkça Trump’tan, Erdoğan’a ‘Amerika Birleşik Devletleri’nin bu tip davranışları tolere etmeyeceği ve herhangi bir ortaklığın insan hakları ve hukuk kurallarının taahhüt edilmesi temeline dayanması gerektiği’ mesajının gönderilmesini talep etti.

Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’deki konsolosluklarımızdan yapılacak olan ‘Göçmen olmayan vize başvurularının askıya alınması’ kararını desteklemekteyiz ancak toplumun bu hizmete güvenen kişiler üzerindeki etkilerini hafifletmek üzere atacağınız adımlarda da yanınızdayız. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu tip davranışları tolere etmeyeceği ve herhangi bir ortaklığın insan hakları ve hukuk kurallarının taahhüt edilmesi temeline dayanması gerektiği mesajını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açıkça iletmenizi istiyoruz.

Saygılarımızla

John McCain,

Robert Menendez,

Martin Heinrich,

Chiris Van Hollen,

Richard Durbin,

Ben Cardin,

Chiris Coons,

John Boozman,

Marco Rubio,

John Cornyn,

Edward Markey,

Tammy Baldwin,

Bernard Sanders,

Jeanne Shaheen.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar