Ana sayfa Gündem Sezai Temelli: İstanbul’a kayyım atamaya hazırlanıyorlar

Sezai Temelli: İstanbul’a kayyım atamaya hazırlanıyorlar

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin belediyelerine yönelik kayyım atamaları karşısında sessiz kalınmasını eleştirdi.

PAYLAŞ

Temelli, “Kayyuma sessiz kalmamak gerekiyor. Sessiz kalırsanız bir virüs gibi her yere yayılır. Bugün İstanbul’a, İstanbul Boğazı’na kayyum atamaya hazırlanıyorlar. Dün de söyledik, kayyumlara sessiz kalırsanız bu faşist iktidar gelir kapınızı çalar” ifadesini kullandı.

“Belediye başkanlarımızı, belediye meclis üyelerimizi tutukluyorlar. Bir suçları yok. Uydurulmuş fezlekeler var” diyen Temelli, “Dertleri belediyelerimizi gasp etmek, o kaynakları ele geçirmek, Kürt halkının iradesini yok saymak. Bu siyasi bir kırımdır, bunu kabul etmiyoruz. Bütün arkadaşlarımız bir an önce görevlerine dönmelidir” çağrısı yaptı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Halkların Demokratik Partisi’nin 3. İstanbul Kongresi’ne konuşan Sezai Temelli, 31 Mart’ta HDP’nin kazandığı 14 belediyeye İçişleri Bakanlığı’nın kayyım atadığını söyleyerek halk iradesinin ‘‘kayyım rejimi’’yle yok sayılmak istendiğini ifade etti.

HDP Eş Başkanı, CHP’yi de eleştirerek, “Tezkereye evet diyenler’ pişman olmalı’’ ifadesini kullandı ve ekledi:

‘‘Bize soruyorlar pişman mısınız? 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerindeki stratejinizden pişman mısınız? Hayır, pişman değiliz. Demokratik cumhuriyet mücadelesinden vazgeçmedik, pişman değiliz. Ama pişman olması gerekenler var. Dokunulmazlıkları kaldıranlar pişman olmalıdır. Bugün tezkereye evet diyenler pişman olmalıdır. 4 Kasım Darbesine sessiz kalanlar pişman olmalıdır, Diyarbakır’a başka İstanbul’a başka bakan gözler, şaşı olmuş gözler, beyni yanmış insanlar pişman olmalıdır ama biz pişman değiliz. Mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. Faşizmi yıkana, Türkiye’yi demokratikleştirene kadar dönen dönsün yolundan biz dönmeyeceğiz.’’

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de operasyon düzenlemesine karşı olduklarını vurgulayan Sezai Temelli, Türkiye’nin güney komşusunda kalıcı barış sağlanması için PYD/YPG’nin ana unsuru olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin siyasi kanadı olan Suriye Demokratik Meclisi’nin anayasa yapım sürecinde devrede olması gerektiğini belirtti.

Temelli’den sonra konuşan partinin diğer eş başkanı Pervin Buldan ise, Kürt halkının iradesini tanımayan, dikkate almayan hiçbir politikanın başarı şansının olmadığını söyledi.

Buldan, sözlerine şöyle devam etti:

‘‘Bu coğrafyada Kürtler olmadan hiçbir şekilde bir denge ve denklem artık kurulamaz. Bu ülkeyi yönetenlerin de bunu iyi bilmesi gerekir. Bu gerçeği görmek yerine inkar ve imha politikalarında ısrar edenler sadece Türkiye’nin dışında değil, Türkiye’nin içinde de inkar ve imha politikasını sürdürmeye kararlı gözüküyorlar. Evet Kürtsüz bir dünya yaratmak istiyorlar. Nerede bir Kürt varsa o Kürde nefes aldırmamak istiyorlar. Bunu hem içeride hem dışarıda yapıyorlar. Kuzey Suriye’ye de bunun için gittiklerini biliyoruz. Sandılar ki Suriye’ye gittikleri zaman tüm dünya onları destekleyecek. Sandılar ki Kürtler eski Kürtler, sandılar ki bu coğrafya eski coğrafya. Sandılar ki dünya geçen yüz yılki dünya. Sonuç bütün ülkeyi dünyadan tecrit ettiler.”

2013 yılında başlayan ve 2015 yılına kadar devam eden barış ve müzakere sürecinde herkes gördü ki bu ülkede müzakere ve diyalogla masa etrafında oturup bütün sorunlar hal olabilecekken, konuşarak, müzakere ederek her sorun çözülebilecekken 2015’te bütün görüşmeleri bitirip Dolmabahçe Mutabakatı’nı yok sayıp Sayın Öcalan üzerindeki tecridi devam ettirerek kendi iktidarlarını ayakta tutmaya çalıştılar. Dolmabahçe Mutabakatı bu ülke için bir şanstı. Dolmabahçe Mutabakatı kabul edilmiş olsaydı, yok sayılmasaydı, bugün ne Washington ne de Moskova’da ayrı bir mutabakat imzalanmak zorunda kalınmayacaktı.’’