Ana sayfa Manşet Sezai Temelli: O altınlar neyle alınıyor?

Sezai Temelli: O altınlar neyle alınıyor?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugünkü grup toplantısında sarfettiği ‘altına dayalı para rejimi’nin ekonomik temelleri olmadığını söyledi.

PAYLAŞ

Bugün HDP Grup Toplantısı’nda konuşan Eş Genel Başkan Temelli, “Biraz önce AKP Genel Başkanı diyor ki ‘Bu döviz lobisinden kurtulacağız’. Daha önce bir ‘faiz lobisi’ vardı. Şimdi de döviz lobisi. Diyor ki artık ‘altın alacağız’. Bu altını düğünlerde takılan altın sanıyor. O altınlar neyle alınıyor, onlar da dövizle alınıyor. Bir akıl yitimiyle karşı karşıyayız.” dedi.

TEMELLİ: ERDOĞAN ‘GREV KIRICI’ GİBİ KONUŞUYOR
Emek sömürüsünün hiç bu kadar yoğun olduğu bir dönem yaşanmadığını kaydeden HDP Eş Genel Başkanı, “12 eylül rejimini aratacak şartlara ulaştık. OHAL rejimi 3 ay daha uzatıldı.

AKP Genel Başkanı işverenlere diyor ki; ‘Daha ne istiyorsunuz, sizin için OHAL’i uzatıyoruz.’ Bu gün de aynı şeyi söylüyor, ‘işçilerin grevlerini yasaklıyoruz’ diyor. Bir grev kırıcı gibi konuşuyor.” ifadelerini kullandı.

OHAL rejiminin en büyük mağduru işçi ve emekçilerdir. OHAL boyunca işçiler kuralsız çalışmanın en ciddi boyutlara ulaştığı bir dönemi yaşadı. İşten çıkarmalar, düşük ücretler, hatta ücretlerin alınamaması. Bu kuralsız çalışma iş cinayetlerinin önünü açıyor.

‘TEK SEÇENEKLERİ OHAL’İ SÜRDÜRMEK’
Yönetemiyorlar ancak iktidarı sürdürebilmek için tek seçenekleri OHAL’i sürdürmek, köleci bir çalışma hayatını gerçekleştirmek ve diğer tarafta savaş politikaları.

Bu politikarlar Türkiye’yi yıkıma sürüklemiştir. Bu iktidardan emek demokrasi ve özgürlük güçleri olarak hep birlikte kurtulacağız.”

‘SADECE ŞEKER ÇİFTÇİSİ KAYBETMEYECEK’
Temelli iktidarın tepkilere aldırmadan şeker fabrikalarını özelleştirilmeye devam ettiğini belirterek, “AKP’nin özelleştirme dosyası çok kabarık. Geçmişte gerçekleştirdikleri özelleştirmeler sonucunda işisizlik arttı.

Fabrikaları alanların yaptığı ilk şey işçilerin işine son vermek. Şimdi de şeker fabrikalarında aynı şeyi yaşayacağız. Sadece şeker pancarı çiftçisi kaybetmeyecek, bütün toplum kaybedecek.” dedi.

‘İHRAÇ EDİLENLERİN YERİNE İKTİDAR YANDAŞLARI YERLEŞTİRİLDİ’
Kendisinin de OHAL’de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiğini aktaran Temelli, “Ben de onlardan biriyim. Birçok arkadaşımız işinden oldu. Sendika yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ihraç edildi.

Tüm muhalif kesimler kamudan ihraç edildi, emekliliğe ya da işten ayrılmaya zorlandı. 100 binden fazla boşalan kadroya iktidar yandaşları yerleştirildi.” diye konuştu.

UYUŞTURUCU KULLANMA YAŞI ÇOK KÜÇÜK YAŞLARA İNDİ
Temelli sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP Genel Başkanı Yeşilay’dan ödül alıyor. Diyor ki ‘alkolle sigarayla mücadele ediyorum’. Gençlerde uyuşturucu kullanımı AKP döneminde rekor kırdı.

Uyuşturucu kullanma yaşı çok küçük yaşlara düştü. Uyuşturucunun yaygınlaştığı yerde alkolle mücadelenin lafı mı olur? ‘Mücadele ediyorum’ dediği de sigara içenlerin paketine el koymak. Mücadeleden anladığı bu. Halk sağlığı, toplum sağlığı peşinde koştuğu yok.”

ANKARA VALİSİ KÜRTÇE SLOGANI YASAKLADI
Ankara Valisi’nin 1 Mayıs’ta yasakladığı sloganlara değinen Temelli, “Vali ‘bijî Yek Gulan’ı yasaklamış. İyice şaşırdılar.” dedi.

Bu sırada salondan ‘Bijî Yek Gulan’ sloganları atılırken, Temelli TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın dünkü 23 Nisan özel oturumunda HDP’li vekillerin sözlerine müdahale ederek, “Kürt illeri neresi? Öyle bir yer yok.” sözlerini hatırlattı.

TBMM Başkanı’nın Kürt illeri neresi?’ sorusuna HDP’den Meral Danış Beştaş cevap vermişti.

Beştaş’ın konuşması HDP’nin Twitter hesabından paylaşıldı.

‘SİZİN SINIRINIZ ARTIK OSMANİYE’DİR’
Temelli, “Senin Kürt milletvekillerin var. Hiç karşılaşmıyor musun? Sana sabahları rojbaş demiyorlar mı? Tabii senin kulağın duymadığı için, ‘bonjur’ dediler sanıyorsun.

Sizin Kürt illerindeki tabelalarınızı bile kargo şirketleri asacak. Siz Kürt düşmanlığı yaparak, Kürt illerini yok sayarak, Kürdistan lafından irkilerek yaşadığınız sürece bir daha kürt illerine ayak basamayacaksınız. Sizin sınırınız Osmaniyedir, daha ötesi artık yok.” şeklinde konuştu.