Ana sayfa Genel Sezonun ilk kirazı daldan düştü; kilosu 400 liradan satıldı

Sezonun ilk kirazı daldan düştü; kilosu 400 liradan satıldı

PAYLAŞ

Manisa’da kiraz hasadı başlarken, sezonun ilk ürünü, sembolik açık artırmada kilogramı 400 liradan satıldı.

Kirazın en erken yetiştiği yer olarak gösterilen Sancaklıbozköy Mahallesi’nde hasat çalışmaları başladı. Sabahın erken saatlerinde bahçelerine giderek erkenci “Cristobalina” cinsi kirazları hasat eden üreticiler, özenle topladıkları meyveleri mahalle meydanındaki alım merkezine götürdü.

Sezonun ilk ürünü, düzenlenen tören ve açık artırmayla satıldı. Üretici, tüccar ve ihracatçı temsilcilerinin katıldığı törende, bölge üreticilerinden Metin Koyuncu’nun hasat ettiği yaklaşık 30 kilogram kiraz, kilogramı 400 liradan alıcı buldu.

“Fiyatlar normale döner”

Koyuncu, yaptığı açıklamada, bereketli bir kiraz sezonu beklediklerini dile getirdi. Metin Koyuncu, “İlk kirazımızı toplayarak sezona başladık, bu yörenin havası ve toprak yapısı nedeniyle çok avantajlıyız.

30 kilogram kadar topladığım ilk ürünün kilogramını 400 lira açılış fiyatıyla tüccarımıza sattık. Geçen sene ilk ürün 250 liradan satılmıştı ancak fiyatlar böyle devam etmez. Ürün arzı arttıkça rakamlar da normale döner” dedi.

İlk ürün İstanbul’a gönderildi

Tüccar İbrahim Bodur da sezonun ilk ürününü üreticiyi teşvik amacıyla 400 liradan aldığını belirterek, “Bu sembolik bir rakamdır, sezon ilerledikçe gerçek değerine doğru inecektir. İlk ürün olduğu için üreticimizi onurlandırmak istedik. İnşallah ülkemiz için hayırlı bir sezon olur. İlk ürünü İstanbul’daki market ve manavlara göndereceğiz” diye konuştu.