Ana sayfa Dünya Sığınmacıları tekmeleyen Macar gazeteci hakkında karar verildi

Sığınmacıları tekmeleyen Macar gazeteci hakkında karar verildi

Macaristan-Sırbistan sınırında polisten kaçan sığınmacıları tekmelediği için üç yıl tecilli hapis cezasına çarptırılan gazeteci, üst mahkemece aklandı.

PAYLAŞ

Mülteci krizinin en yoğun olarak yaşandığı 2015 yılının Eylül ayında Sırbistan sınırından Macaristan’a geçen sığınmacılara çelme takan ve tekmeleyen Macar kameraman beraat etti.

Petra Laszlo adlı gazeteci hakkında iki mahkemenin verdiği üç yıllık tecilli hapis cezasını bozan Macaristan üst mahkemesi, gazetecinin söz konusu eyleminin “kabahat” kapsamına girdiğine ancak bunun da zaman aşımına uğradığına hükmetti.

Dünya genelinde tepki görmüştü

Mahkemede davranışından dolayı özür dileyen davalı, kendisine doğru gelen göçmenlerden dolayı korkuya kapıldığını söyleyerek davranışını savundu. Laszlo’nun polisten kaçmakta olan bir baba ile çocuğuna çelme takarak yere yuvarlanmalarına sebep olduğu ve yerdeki küçük bir kızı tekmelediği görüntüler tüm dünyada infial yaratmıştı.

Gazetecinin çalıştığı ve aşırı sağcı Jobbik partisine yakınlığıyla tanınan Macar internet televizyon kanalı N1TV, olaydan sonra Laszlo’nun işine son vermişti.

Göçmen karşıtı duruşuyla tanınan Macaristan Başbakanı Viktor Orban liderliğindeki hükümet, sığınmacıların ülkeye girişini engellemek için Sırbistan sınırına tel örgü çektirmişti. Mart 2016’da ise Balkan rotası üzerinde yer alan tüm ülkeler, sığınmacıların Batı Avrupa’ya geçişini durdurmak için bu rotayı tamamen kapatmıştı.

Deutsche Welle Türkçe