Ana sayfa Gündem Silah taşırken yakalanan MİT TIR’ları davası kapalı olarak görülecek

Silah taşırken yakalanan MİT TIR’ları davası kapalı olarak görülecek

MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili dava bugün başladı. Duruşmaların, kamu güvenliğinin gerekçesiyle kapalı yapılmasına karar verildi.

PAYLAŞ

Adana ve Hatay’da, 2014 yılında MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili olarak 55 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün görüldü. Mahkeme heyeti, kamu güvenliği gerekçesiyle duruşmaların kapalı yapılmasına karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yapılan ilk duruşmaya 15 tutuklu sanık ile 10 tutuksuz sanık katıldı. Bugün görülen ilk duruşmada savcı, devlet sırrı ve milli güvenlik gerekçesiyle duruşmaların kapalı yapılmasını talep etti. Bu talebe karşı söz alan sanık avukatları ise duruşmaların gizli yapılmasını gerektirecek bir durum olmadığını savunarak talebin reddini istedi.

Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, dava dosyasında yer alan bilgi ve belgelerin devlet sırrı kapsamında olduğunu, Yargıtay’da görülen ana dava duruşmalarının da kapalı yapılmasını dikkate alarak, kamu güvenliği gerekçesiyle duruşmaların kapalı yapılmasına ve salonun boşaltılmasına karar verdi.

Kararın ardından duruşmada bulunan izleyiciler, sanık yakınları ve basın mensupları salondan çıkarıldı. Duruşmaların 5 gün sürmesi bekleniyor.

SANIKLAR İÇİN 7.5 YILDAN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETE KADAR HAPİS İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın hazırladığı iddianamede, 1 tuğgeneral, 2 albay, 2 yarbay, 7 binbaşı, 11 yüzbaşı, 14 üsteğmen, 1 teğmen, 3 astsubay, 2 uzman çavuş, 5 öğretmen, 1 RTÜK uzman yardımcısı, 2 öğretim üyesi, 1 Sağlık Bakanlığı uzman yardımcısı, 1 Çalışma Bakanlığı uzman yardımcısı, 1 Kalkınma Bakanlığı görevlisi ile 1 eski MİT çalışanı olmak üzere toplam 55 şüpheli yer alıyor.

İddianamede, tüm şüpheliler hakkında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan birer kez, “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan birer kez müebbet hapis cezası talep ediliyor.

43 şüpheli hakkında ise “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. Yine bazı şüpheliler hakkında, “Silahlı terör örgütü üyeliği ve yöneticiliği” suçlarından 7,5 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamede şüphelilerden 11’inin “FETÖ’nün sivil imamı” oldukları öne sürülüyor.

‘ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ VE BAŞKONSOLOSLUĞU İLE GÖRÜŞTÜLER’

İddianamede, “11 sivil imam”ın MİT TIR’larının durdurulmasını organize ettiği ve olay yeri civarında bulunduklarının tespit edildiği de iddia ediliyor.

TIR’ların durdurulmasını organize ettiği ileri sürülen Bayram Andaç’ın 20 Ocak’ta saat 11.02’de 48 saniye, saat 15.21 de ise 46 saniye ABD Büyükelçiliği ile, aynı gün içinde bir kez de ABD Başkonsolosluğu ile telefon görüşmesi yaptığı tespiti yer verildi. Andaç’ın, 21 ve 24 Ocak’ta yine ABD Başkonsolosluğunu arayarak görüşmeler yaptığı HTS kayıtlarından ortaya çıktı.

Öğretmen olduğu belirtilen Bayram Andaç’ın, MİT personelinin telefonlarının dinlenmesi işlemini başlatan Ankara Jandarma İstihbarat Müdürü Albay Erdal Turna’nın da imamı olduğu iddia ediliyor. Şüphelilerden Muharrem Gözüküçük’ün de 6 Mart 2014’te, ABD Büyükelçiliği ile iki kez görüşme yaptığı belirtiliyor.