Ana sayfa Logo Üstü - Sol Silivri’de görülen Cemaat davasında gazetecilerin duruşma salonuna girişi engellendi

Silivri’de görülen Cemaat davasında gazetecilerin duruşma salonuna girişi engellendi

PAYLAŞ

15 Temmuz darbe girişimine katıldıkları ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talimatlarına uymadıkları belirtilen 29 polis bugün ilk kez Silivri’de hakim karşısına çıkıyor. Cemaat üyeliğiyle suçlanan polisler Silivri 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Silivri’de görülen mahkeme, davayı izleyecek basına ambargo skandalı ile başladı.

Davayı izlemeye gelen gazateciler, kapıda hangi basın kuruluşundan kaç kişinin davayı izleyebileceğine dair bir liste ile karşılaştı.

22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından alınan karar doğrultusunda gerçekleşen sınırlama nedeniyle çok sayıda gazeteci duruşma salonuna alınmadı.

Muhabirlere, duruşma salonuna alınmama gerekçesi olarak, jandarmanın elinde bulunan liste içerisinde bulunmamak gösterildi.

‘TEHLİKELİ GAZETECİ’ KISTASI

Listede bulunan Akit TV, CNN Türk, TRT, AA gibi televizyon ve ajanslar salona girerken diğer medya grupları ‘isminiz yok’ denerek duruşmaya alınmadı. Mahkeme tarafından belirlenen 20 kişilik kontenjanın dolmaması halinde yedek isimler alabileceklerini belirten jandarmalar, bunların da ancak ‘tehlikeli olmayan gazeteciler’ olabileceğini söyledi.

Duruşmaya Hürriyet, Milliyet, Sabah gibi ana akım medyadan gazete muhabirleri girebilirken Hürriyet muhabiri girdiği gerekçesiyle DHA muhabiri de alınmadı.

Cumhuriyet gazetesinden bir kişinin girmesine izin verilen; mahkemenin basın listesinde Evrensel’in yanı sıra Birgün ve Özgürlükçü Demokrasi gibi gazetelere de yer verilmedi.