Ana sayfa Öne Çıkanlar Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü: Bağımsız medya üzerindeki baskı daha da artacak

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü: Bağımsız medya üzerindeki baskı daha da artacak

PAYLAŞ

Sınır Tanımayan Gazeteciler Yönetim Kurulu Sözcüsü Michael Rediske, Türkiye’de bağımsız medyanın durumunun daha zorlaşacağını söyledi.

Anayasa değişikliği referandumunda muhalif medyanın faaliyet olduğu bazı büyük kentlerde ‘Hayır’ oylarının fazla çıktığını söyleyen Rediske, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkede geride kalan son bağımsız medya kuruluşlarını susturmak için daha fazla baskı uygulayacağını tahmin ediyorum” dedi.
Cezaevinde olan Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in durumuna da atıfta bulunan Rediske, büyük bir beklenti içine girilmemesi konusunda uyardı.

Rediske, “Başarılı bir referandumun ardından Erdoğan’ın merhamet göstereceğini düşünen birçok insan gibi iyimser değilim. O merhametli değil. Tam tersine agresif bir hükümdar” dedi.
Sözcü Rediske, Erdoğan’ın referandum öncesinde Deniz Yücel’in hiçbir koşulda Almanya’ya iade edilmeyeceğini söylediğini hatırlatarak “Bu açıklama tutukluluğunun (Deniz Yücel) uzun süreceğini gösteriyor” dedi.

Gazeteci Deniz Yücel, “terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek” suçlamalarıyla tutuklanarak 27 Şubat 2017 tarihinde cezaevine konmuştu.
Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu Georg Birgelen, Türkiye makamlarından gelen onay çerçevesinde Yücel’i 4 Nisan’da cezaevinde ziyaret etmişti. Yücel’in hem Türk hem Alman vatandaşlığı bulunuyor.