Ana sayfa Editörden “Sınırlarımızın ötesindeki Kürtleri de içine alacak bir açılım yapılması tartışılıyor”

“Sınırlarımızın ötesindeki Kürtleri de içine alacak bir açılım yapılması tartışılıyor”

PAYLAŞ

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, yeniden AK Parti’nin başına geçen Erdoğan’ın üç kesimle ilişkilerini geliştireceğini yazdı. Selvi’ye göre İslami kesim, Liberaller ve Kürt siyasetiyle ilişkiler geliştirilecek, Sonbahardan sonra da sınırların ötesindeki Kürtleri de içine alacak yeni bir açılım politikasının yapılacak.

Selvi’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan kongrede, “Artık çıta yüzde 50 artı 1’dir. Bunun ne kadar zor olduğunu Cumhurbaşkanlığı seçiminde ardından 16 Nisan referandumunda gördük” dedi. Bu gerçek, siyasette yeni uzlaşma arayışlarına girmeyi zorunlu kılıyor. Yeni dönemde üç kesimle ilişkileri geliştirmenin üzerinde duruluyor.

1- İslami kesim.
2- Liberaller.
3- Kürt siyaseti.

Türkiye, Kürt açılımı başlattı. PKK’nın süreci sabote etmesi nedeniyle akamete uğradı. Ama yönetiminde yanlışlar yapılsa da çözüm sürecinin ne denli yararlı olduğu Hendek siyaseti sırasında halkın PKK-HDP’ye sırt çevirmesiyle görüldü. Suriye’de ABD ve Rusya destekli PYD-YPG operasyonunun nereye gittiği sonbahara kadar belli olacak. O tarihten sonra Erbil ve Kobani’deki Kürtlerin gözünün de Ankara’da olmasını sağlayacak olan sınırlarımızın ötesindeki Kürtleri de içine alacak bir açılım yapılması tartışılıyor.

Kürtler 16 Nisan referandumunda verdikleri oylarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, adı çözüm olan kişiye özel bir mektup yazdılar. Bölgeyle ilgili olarak, ekonomik kalkınma ve istihdam önemli bir yer tutuyor. Bunun için cazibe merkezleri ile atılan olumlu adımın güçlendirilmesi, şehir savaşlarında tahrip olan şehirlerin imarı, Eğitim ve sınırlarımızın ötesinde Kürtlerin de kendilerini Türkiye’ye ait hissetmelerini sağlayacak adımların atılması.

Yazının tamamı için…