Ana sayfa Ekonomi Şirketler kuyrukta: 78 milyarlık kredi yapılandırıldı

Şirketler kuyrukta: 78 milyarlık kredi yapılandırıldı

Ülker, Doğuş, Unit Grup… Türkiye’nin en büyük toplulukları artan döviz kurları ve faiz yükü nedeniyle oluşan zararlar sonucu kredi borçlarını ödeyememe noktasına gelirken son çare olarak bankalarla yeniden yapılandırma anlaşması için masaya oturuyor. Ancak bankacılık cephesinden gelen son bilgiler borç yapılandırma isteyenlerin sadece kamuoyuna yansıyan birkaç şirketten ibaret olmadığını ve olayın perde arkasında çok daha büyük rakamlar döndüğünü gösteriyor.

PAYLAŞ

Bugün yapılan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Genel Kurulu’nda konuşan TBB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, toplam yapılandırılan borç tutarının 78 milyar TL’ye ulaştığını belirtti ve ‘Yapılandırmanın hukuki altyapısının mutlaka kurulması gerekli’ dedi.

Ülker, Doğuş ve Unit Grup’un kredi yapılandırma tutarlarının toplamı 36 milyar lirayla toplam yapılandırma tutarının yarısından az bir tutar oluşturuyor. Ayrıca Doğuş ve Unit Grup’um rakamlarının TBB Başkanı’nın bahsettiği yapılandırma tutarının içinde olup olmadığı bilinmiyor. Çünkü bu iki şirketle ilgili yapılandırma anlaşmalarının imzalandığına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan, TBB Başkanı’nın verdiği rakam Mart sonu bilançolarına göre bankaların yapılandırmaya gittiği kredi tutarının 20 milyar dolarla toplam kredi hacminin yüzde 3.5’ine ulaştığını gösteriyor. Veri aynı zamanda bilinen şirketlerden çok daha fazla sayıda firmanın da borç problemine düşüp yeniden yapılandırmaya gittiğinin ispatı olarak öne çıkıyor.

Kredi müşterilerinin yeniden yapılandırma isteklerinin artışı konusunda Türkiye’nin en büyük özel bankası konumundaki İş Bankası’nın Genel Müdürü Adnan Bali’den geçen ay rest niteliğinde bir açıklama gelmişti. Bali, bankaların bir yeniden yapılandırma kampanyası düzenlemediğini belirtip, şirketlerin fırsatçı davranmaması gerektiğini kaydetmiş ve herkesin kredi yapılandırma talebinde bulunmaması gerektiğini söylemişti.

Reel sektör şirketleri bankalardan aldıkları kredilerin vadesini uzatmak ve anlaşma koşullarını yenilemek için sıraya girerken, bankalar ise aktif/pasif dengesinde vade uyumsuzluğu konusunda ciddi problemler yaşamaya başladı. Yurtiçindeki kaynak yetersizliği nedeniyle şirketlerin kredi taleplerini yurtdışı borçlanmayla karşılayan bankalar bu alanda yeni bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldı. Bugünkü TBB Genel Kurulu’nda konuşan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben Türk bankacılık sektörünün yurt dışından finansman sağlamakta zorluk çekmediğini ancak bu alanda vadelerin kısalıp, faizlerin arttığını söyledi. Dolayısıyla müşterilerinin kredi vadelerini uzatan bankacılık sektörünün kendi aldığı kredilerde vadenin kısaldığı ve bankalar için riskin arttığı ortaya çıkıyor.