Ana sayfa Politika Sırrı Süreyya Önder: “Merhamet değil, adelet istiyoruz”

Sırrı Süreyya Önder: “Merhamet değil, adelet istiyoruz”

PAYLAŞ

Mardin Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ün İstanbul Adli Tıp Kurumu’na getirilmesi ile HDP milletvekilleri Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Ağrı Belediye Eş Başkanı Sırrı Sakık da Adli Tıp Kurumu’na (ATK) geldi. Yetkililerle görüşen vekiller adına açıklamada bulunan Önder, “Talep ettiğimiz bir şefkat, merhamet falan değildir. Ağırlıklı olarak talebimiz adalettir” dedi.

‘HALKA HAKARET NİTELİĞİNDE’

Önder, sadece Türk için değil, ‘demokratik siyasetin gerçekliğine inanmış ve bunun gereğini yerine getirmiş başta belediye eş başkanları, milletvekilleri ve eş genel başkanları olmak üzere herkes için adaletin bir an önce tecelli etmesi ve bu saçmalığın bir an önce bulmasını’ diledi. Önder, şöyle devam etti: “Hayatını demokratik siyasete ve barışa adamış bir Kürt bilgesidir, Ahmet Bey. Ona yapılanlar fazladan bir halka, bir halkın ortak yaşam ve barış umuduna hakaret etme niteliğindedir.”

Önder, Türk’ün sağlık durumuna ilişkin de “Sağlığı özellikle böbrekleri ve kalbi yaşı itibariyle sıkıntılı. Raporun maksimum 4-5 gün içerisinde çıkacağını söylediler” dedi.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da ATK’ye gelerek, HDP’li milletvekillerinden Ahmet Türk’ün durumuna ilişkin bilgi aldı.