Ana sayfa Manşet Sisi: Katar’a karşı Körfez kuşatması Türkiye’yi de kapsamalı

Sisi: Katar’a karşı Körfez kuşatması Türkiye’yi de kapsamalı

PAYLAŞ

Arap basınına yansıyan bilgilere göre, Al-Sisi, geçen Perşembe Kahire’de Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife ile yaptığı görüşmede konuyu gündeme getirdi. The New Arab’ın haberine göre, Sisi’nin Türkiye’yi, Müslüman Kardeşler’in yanı sıra Suriye’de savaşan radikal örgütlere maddi destek sağlamakla suçladığı ifade edildi.

Habere göre, Sisi’nin bu önerisine Körfez liderleri henüz bir cevap vermedi. Ancak, Körfez ülkelerinin Katar konusunda Türkiye’yi en azından nötrleştirmek için kararlı oldukları öğrenildi. Sisi’nin bir diğer çağrısının da ‘Ankara pes edene kadar Katar’a yönelik yaptırımların gevşetilmemesi’ olduğu belirtildi.

Mısır’ın, ablukanın Türkiye’yi de kapsamasını istemesinin altında yatan nedenin, Erdoğan’ın Sisi yönetine karşı sert tutumu olduğu belirtiliyor. Erdoğan’ın desteklediği Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Genelkurmay Başkanı Sisi’nin askeri darbesiyle indirilmişti.

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn geçen hafta Katar ile diplomatik ilişkilerine son vermiş ve Katar’a ekonomik abluka uygulamaya başlamıştı. Yaptırımlara Katar’ın ‘Hamas ve Müslüman Kardeşler örgütlerini desteklemesi’ gerekçe gösterilmişti.