Connect with us

Sürmanşet

“Siyasetçilere yaltaklandığını zannederek iktidar devşirmek isteyen bir güruh var”

Published

on

Karar yazarı Etyen Mahçupyan, siyasetçilere yaltaklandığını zannederek iktidar devşirmek isteyen bir güruhun olduğunu savundu. Mahçupyan, bu kadronun bütün bu işleri AKP ve Erdoğan sevdasıyla yapıyor gibi gözüktüğünü ve kendilerine biçmekte mahzur görmedikleri ahlaki çukura partiyi ve liderini de çektiklerini söyledi. Mahçupyan ayrıca insanları ‘FETÖ’cü gibi göstermeye çalışan bir FETÖ’cü üretim merkezi olduğunu söyledi.

Mahçupyan’ın yazısı şöyle:

Bir gazetenin beni ille de FETÖ’cü yapma gayretlerinin fazla yankı bulmamasının hemen akabinde, 22 Ocak Pazar günü gazetelerin internet sayfalarında bir haber çıktı. Buna göre Gülen örgütlenmesinin ideolojik faaliyetler alanındaki temel taşlarından olduğu, Gülen’in kitaplarıyla ilk elden ilgilendiği herkes tarafından bilinen Ali Ünal bir süre önce itirafçı olmaya karar vermiş ve Meclis’teki 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na müracaat etmişti. Komisyon da Ünal’ın mektubunu İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletmiş ve 14-28 Aralık 2016 tarihleri arasında sorgulama yapılmıştı.

Medyamız bu sorgulamanın detaylarını ‘bugünlerde’ ele geçirmiş olmalı ki itiraflar şimdi yayınlandı. Ünal’ın ‘itirafları’ içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı haklı çıkartan bir yön fazlasıyla sırıtıyor. ‘İtirafçı’ diye öne çıkanların birçoğu muhtemelen bunu yalan söylemek üzere, bilinçli bir mücadelenin parçası olarak yapıyorlar. Gülen örgütlenmesi içinde şüphe götürmeyen bir konuma sahip olan ve FETÖ girişiminden bihaber olmaları inandırıcı olmayan bazı kişiler ‘itirafçı’ olmaya hevesli gözüküyor. Çünkü kaybedecekleri hiçbir şey yokken, gerçekleri sulandırma ve bulandırma işlevini rahatlıkla yapabiliyorlar. Bunun en iyi yollarından biri ise Gülen örgütlenmesi ile hiçbir ilişkisi olmayan kişileri ilişkiler ağının parçası imiş gibi göstermek.

Bu taktik son derece ‘verimli’… Çünkü bugün iktidar etrafında da aynı taktiği kullanarak ‘çevre temizliği’ yapmaya ve kendilerine kariyer yolları döşemeye teşne bir klik var. Söz konusu grubun pelikancı vakıflarda ve yandaş medyada çöreklendiği, genel bir stratejinin uyumlu taktiksel ayaklarını koordinasyon içerisinde hayata geçirdiği ve cumhurbaşkanlığı çevresi üzerinden kendisine iktidar alanları açtığı artık AK Parti milletvekilleri dahil herkes tarafından söyleniyor. Bugünlerde bu klik (bazı AK Partililere göre ‘çete’) uygun bir ‘kaldıraç’ bulmuş durumda: İnsanları FETÖ üyesi gibi gösteren karalama ve itibarsızlaştırma kampanyaları yaparak ‘korkutuculuk’ devşirmek ve bu imkanı güç artırımı için kullanmak. Bu amaçla işleyen bir FETÖ’cü Üretim Merkezi’nin varlığından söz edebiliriz…

Ali Ünal’ın ‘itirafları’ bu açıdan ilginç… Çünkü bir yerinde şöyle diyor: “28 Şubat sürecinde, 13 ya da 14 Haziran 1997 günü gazeteci Ali Bayramoğlu, Fetullah Gülen’e haber göndererek ülkede o yıl darbe olacağını söylemiş. Bunun üzerine Gülen, haziranda ABD’ye gitti. Gitmesinin amacı, olası bir darbeden kaçınmaktı.” Yani 28 Şubat’tan sonra meğerse hala bir darbe daha olacakmış… Devlet içinde o zamanlarda bile binlerce köstebeği olan Gülen bu darbeyi onlardan öğrenememiş… de Ali Bayramoğlu’ndan öğrenmiş… Ayrıca bu haberleşme nasıl olmuş acaba? Nerede görüşmüşler? Ali mektup falan mı göndermiş?

Bu külliyen yalanın şimdi gündeme gelmesi, üzerinde durulması gereken bir durum. Ayrıca bu satırların ilk itirafta olup olmadığının irdelenmesinde de yarar var. Ancak detaylar birbirini besleyen iki müptezel ‘siyasetin’ üzerini karartmamalı.

Bugün siyasetçilere yaltaklandığını zannederek iktidar devşirmek isteyen ve bunu ‘Erdoğan düşmanları’ üreterek yapabileceğini gören, oportünizmle ulusalcılık karması bir güruh mevcut. Bu pespaye ‘kadro’ bütün bu işleri AK Parti ve Erdoğan sevdasıyla yapıyor gözüküyor ve kendilerine biçmekte mahzur görmedikleri ahlaki çukura partiyi ve liderini de çekiyorlar. FETÖ ise bu yumuşak karnı kullanarak kendisini kurtaracak yolları arıyor…

Ama sorumluluk ne ahlaksızların ne de teröristlerin. Sorumluluk bizim.

Continue Reading

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar