Ana sayfa Editörden “Siz hiç aynı kapta hem diş fırçalayıp, hem ‘küçük’ hem ‘büyük’ ihtiyacınızı...

“Siz hiç aynı kapta hem diş fırçalayıp, hem ‘küçük’ hem ‘büyük’ ihtiyacınızı giderdiniz mi?”

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, cezaevlerinden kendisine gönderilen mağdur mektuplarından bazı örnekler paylaştı. Mektuplar için “Her biri yürek yakan birer acı çığlığı” diyen Engin, Kandıra F Tipi Cezaevi’nden bir kadının yaşadıklarını aktardığı yazısında şu ifadelere yer verdi: “Siz hiç kullandığınız tuvalette, aynı bir plastik kapta hem bulaşık hem çamaşır yıkayıp, diş fırçalayıp, hem elinizi yüzünüzü yıkayıp, hem diş fırçalayıp, hem ‘küçük’ hem ‘büyük’ ihtiyacınızı giderdiniz mi?”

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Masamın üstünde birikmiş, üst üste konduğunda neredeyse boyumu aşan “hapishane mektupları” var. Her biri yürek yakan birer acı çığlığı ve her biri umutsuz bir adalet arayışının yazılı tanığı, belgesi…
Hangi birini alıp hangi birini ve ne kadarını aktarabilirim ki?

Biriyle yetineceğim. Kandıra F Tipi Hapishane’den bir kadın hükümlünün mektubundan…
Sizlere çırılçıplak bir soru:
Siz hiç kullandığınız tuvalette, aynı bir plastik kapta hem bulaşık hem çamaşır yıkayıp, diş fırçalayıp, hem elinizi yüzünüzü yıkayıp, hem diş fırçalayıp, hem “küçük” hem “büyük” ihtiyacınızı giderdiniz mi?

Aynı hapishanede 3 kişilik hücrede 5 kişi kalmak zorunda bırakılan ve ranzada değil betona serilmiş ve 1998’den beri yani 19 yıldır kullanılan şiltelerde uyumak zorunda olan hükümlüler var.

Mesela Nebiha Aracı ağır bir romatizma hastasıdır. Soğuk ve ışıksız ve rutubetli hücrede ağrıları katlanılmaz hale geliyor. Nebiha Aracı hastalığını öne sürep tahliye, salıverilme filan beklemiyor. Masum bir dileği var: “Beni mümkünse güneş gören bir hücreye aktarın!..” Bu insani istek hapishane yönetiminin umurunda bile olmadı…

Yine Türkan Özen. Ciğerlerinden hasta. Akciğerinin bir bölümü ameliyatla alınmış. Havasız, nemli, küf kokan bir hücrede tutuluyor.
Yargıcın kestiği cezada bu koşul da var mıydı acep?

Yazının tamamı için…