Connect with us

Sürmanşet

Soçi’de üçlü Suriye zirvesi: “Yeni anayasa hazırlanacak, BM’nin gözetimi altında seçimler yapılacak”

Published

on

Rusya, Türkiye ve İran’ın katıldığı Suriye zirvesi sona erdi. 3 ülkenin, Suriye’deki tarafların diyalog kurması için bir kongre toplanması kararı aldığı açıklandı. Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörist unsurların süreçten dışlanması önceliğimiz olmaya devam edecek” dedi.

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Suriye zirvesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ortak basın toplantısı düzenledi.

Sputnik’in haberine göre, toplantıda ilk açıklamayı yapan Putin, “3 ülke Astana sürecinde önemli aşamalar kaydettik. Toplantıda öncelikli adımlarımızı belirledik” dedi.

Suriye’deki tarafların görüşmeleri için bir platform kurulmasına karar verildiğini belirten Putin, Suriye’deki ve ülke dışındaki muhaliflerin de kongreye katılması konusunda anlaştıklarını belirtti. Putin, “Suriye toplumunun bütün kesimlerinin katılabileceği bir toplantının yapılması konusunda mutabık kaldık. İran ve Türkiye’nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin toplanması konusunda desteklerini görüyoruz” diye konuştu.

PUTİN: ESAD ANAYASA REFORMU VE SEÇİMLERE HAZIR

“Suriye’nin geleceğine Suriyeliler karar vermeli” diyen Putin, kongrede yeni Suriye anayasasınında ele alınacağını söyledi. Putin, “Tüm siyasi partileri, dış ve iç muhalefeti, etnik ve dini grupları masanın etrafında toplamak istiyoruz. Kongre, devlet düzeninin temini, yeni anayasa hazırlanması ve yeni anayasa temelinde BM’nin gözetimi altında seçimler yapılması gibi Suriye’nin toplumsal gündemini masaya yatıracak” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve Ruhani’ye, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi verdiğini anlatan Putin, Esad’ın anayasa reformu yapılmasına ve seçimlerin düzenlenmesine hazır olduğunu söyledi.

RUHANİ: UMARIM ÖZGÜR SEÇİMLERE ŞAHİT OLURUZ

Putin’in ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani açıklama yaptı. 3 ülkenin çalışmalarının Suriye’de barışa zemin hazırladığını belirten Ruhani, “Terörizm hiçbir ülke için araç olamaz” dedi.

Toplantıda 3 ülkenin de görüşlerini açıkça söylediğini aktaran Ruhani, “Yapılacak kongrede bütün partiler, Suriye’nin geleceği için müzakere yapacaklar. Üç ülkenin dışişleri bakanları ve genelkurmay başkanları bu kongrenin daha kolay yapılması için anlaştılar. Umuyorum ki gelecekte güvenlik ve yeni özgür bir seçimin yapılmasına şahit oluruz” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: TERÖRİSTLERİN DIŞLANMASI ÖNCELİĞİMİZ OLACAK

Basın toplantısında son konuşmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Suriye’de ateşkes sağlanması için atılan adımları gözden geçirdiklerini belirten Erdoğan, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararında olduğu gibi Suriye halkının öncülüğünde kapsayıcı, özgür ve adil bir siyasi sürecin hayata geçirilmesi konusunda görüş birliğine vardık” dedi.

Çalışmalarının Suriye hükümeti ve muhalif grupların tutumuna bağlı olacağını kaydeden Erdoğan, “Suriye’nin siyasi birliği ve toprak birliği ile ülkemizin milli birliğine kastı olan terörist unsurların süreçten dışlanması önceliğimiz olmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar