Ana sayfa Editörden Soli Özel: Bir yargıç, kendi çaresizliğini bu şekilde ortaya döker miydi?

Soli Özel: Bir yargıç, kendi çaresizliğini bu şekilde ortaya döker miydi?

PAYLAŞ

Cumhuriyet gazetesi yazar, yönetici ve çalışanlarının yargılandıkları dava sırasında mahkeme başkanının kararı açıklamadan önce salondakilere, “5 gündür buradaydık. Bu bizim de istemediğimiz bir yol arkadaşlığıydı. Keşke bunlar olmasaydı…’ dediğini hatırlatan Habertürk yazarı Soli Özel, “Demokrasiyle yönetilen, yargının her türlü şüphenin üzerinde olduğu (öyle olması gerekiyor) herhangi bir ülkede bir yargıç, kendi çaresizliğini bu şekilde ortaya döker miydi?” dedi.

Soli Özel’in “Cumhuriyet tahliyesinin ardından” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Dünkü Hürriyet Pazar’da Çınar Oskay 7 tahliye ve 4 tutukluluğun devamı kararıyla bağlanan Cumhuriyet davası duruşmalarından izlenimlerini haberleştirmiş ve görsel olarak da mahkeme salonunda bulunan 6 genç çizerin nöbetleşe çizdikleri resimleri kullanmıştı. Haberin sonunda şöyle bir cümle vardı: “Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, kararı açıklamadan hemen önce salondakilere şunu söyledi: ‘5 gündür buradaydık. Bu bizim de istemediğimiz bir yol arkadaşlığıydı. Keşke bunlar olmasaydı…’.”

Demokrasiyle yönetilen, yargının her türlü şüphenin üzerinde olduğu (öyle olması gerekiyor) herhangi bir ülkede bir yargıç, kendi çaresizliğini bu şekilde ortaya döker miydi? Verdiği kararın kendi muhakemesi, hukuk bilgisi ve vicdani eğilimine uzak olduğunu bu kadar kuvvetle ima eden bir söz eder miydi merak ettim. Sanmıyorum.

Yazının tamamı için…