Ana sayfa Editörden Soli Özel: Türkiye açısından dış politikada hayli zorlu bir döneme girdik

Soli Özel: Türkiye açısından dış politikada hayli zorlu bir döneme girdik

PAYLAŞ

Türk dış politikasının zorlu bir döneme girdiğini söyleyen Habetrük yazarı Soli Özel, Türkiye’nin hangi ittifak sisteminde dünya siyasetinde yer almak istediğinin giderek muğlaklaştığını yazdı. Eski diplomatların ortada ciddi başarısızlıklar gördüğüne dikkat çeken Özel, “Ne var ki ya görüşlerini ikna edici şekilde anlatamadıklarından ya da ülkeye hâkim olan genel atmosferde sözleri çok aykırı sayıldığından pek kaale alınmıyorlar” dedi.

Soli Özel’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Kim ne derse desin Türkiye açısından dış politikada hayli zorlu bir döneme girdik. Zorlukların da henüz başındayız. Ülkenin coğrafyasının ve ittifak ilişkilerinin sağladığı avantajlar ve imtiyazların düzgün kullanılmaması, bugünkü durumun önemli sebeplerinden biri. ABD’nin şu sıralarda ne yaptığını tam bilmemesi, Trump yönetiminin başıbozukluğu, Washington’un tavrıyla ilgili fazla bir şey söylemeye imkân vermiyor.

Fakat bu memlekette yaşayan bizler açısından asıl mesele, Türkiye’nin hangi ittifak sisteminde, nasıl bir iç düzenle, hangi değerlere sahip çıkarak dünya sisteminde yer almak istediğinin giderek muğaklaşması. Bu muğlaklaşma ve hatta 200 yıllık tercihlerden doludizgin uzaklaşma yönünde atılan adımlar, kamuoyundaki kafa karışıklığının da ana nedenlerinden birini oluşturuyor.

Türk dış politikasına iyi kötü nesnel, bilimsel ve dünyada olup biteni de izleyerek bakıp gelişmeleri anlamaya çalışan eski diplomatların ya da gözlemcilerin pek çoğu ortada ciddi başarısızlıklar görüyor. Ne var ki ya görüşlerini ikna edici şekilde anlatamadıklarından ya da ülkeye hâkim olan genel atmosferde sözleri çok aykırı sayıldığından pek kaale alınmıyorlar.

Yazının tamamı için…