Ana sayfa Editörden Sözcü yazarı: Cezaevindeki anne, enfeksiyon kapan hastanedeki bebeğini emziremiyor

Sözcü yazarı: Cezaevindeki anne, enfeksiyon kapan hastanedeki bebeğini emziremiyor

PAYLAŞ

Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk, özel bir dershanede çalışırken Kasım ayında tutuklanan bir öğretmenin 15 Şubat tarihinde doğum yaptğını ancak annenin cezaevinde olması nedeniyle enfeksiyon kapan bebeğe süt verilemediğini söyledi. Öztürk, “Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bu konuya ilgisiz kalmayacağını biliyorum.” dedi.

Öztürk’ün yazısında aktardığı olay şöyle:

Ardahan Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, özel bir dershanede öğretmenlik yapan Özlem Meci, “FETÖ’ye üye olmak, darbe girişiminde bulunmak” suçlamasıyla 3 Kasım’da tutuklandı. İzmir‐Aliağa Kadın Kapalı Cezaevi B‐9 koğuşuna gönderildi. Tutuklandığında 6 aylık hamileydi. Özlem Meci, 15 Şubat 2017 tarihinde Aliağa Devlet Hastanesi’nde bebeğini dünyaya getirdi. Doğum sonrası hastanede bebeğin enfeksiyon kaptığı anlaşıldı. Bebek, İzmir‐Menemen’de bulunan hastaneye sevk edildi. Solunum problemi yaşayan, anne sütüne ihtiyacı olan bebeğe, anne cezaevinde olduğu için süt verilemiyor. Cezaevi ile hastane arası 50 kilometre… Anne cezaevinde, yavrusu hastanede… Bebek anne sütü bekliyor ama bu tüm başvurulara rağmen mümkün olmuyor. Acaba sütüne ihtiyaç duyulduğu şu dönemde anne hastaneye götürülemez mi?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bu konuya ilgisiz kalmayacağını biliyorum. Mevzuata göre belki de çözülecek bir sorun, içinde bulunulan dönemde “başıma bir şey gelir” yaklaşımı nedeniyle süte ihtiyacı olan bebek hastanede tutuluyor, anne ise cezaevinde… En azından Adalet Bakanı Bozdağ’ın, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım’ın bu durumdan haberlerinin olmasını istedim.