Ana sayfa Genel Kalın’dan referandum açıklaması: Rasyonel temeli olmayan bazı argümanların kutuplaşma yarattığını biliyoruz

Kalın’dan referandum açıklaması: Rasyonel temeli olmayan bazı argümanların kutuplaşma yarattığını biliyoruz

PAYLAŞ

Sözcü İbrahim Kalın referandum süreci ile ilgili de konuştu. “Türkiye’de koalisyon hükümetleri dönemini sona erdirecek yeni bir dönemin başlangıcını yapacağız.” diyen Kalın’ın açıklamalası şöyle:

“Sayın Cumhurbaşkanımız sahada ve bundan sonraki süreçte de sahada olmaya devam edecek. Kendisinin il ziyaretleri, basın toplantıları, televizyon programları, meslek gruplarıyla buluşmaları devam edecek. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili görüşlerini paylaşacak. 16 Nisan günü yapılacak oylama, Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasında çok büyük önem arz ediyor. Bu anayasa değişikliği kuvvetler ayrılığı ilkesini de koruma altına almaktadır. Rasyonel bir temeli olmamakla birlikte bazı argümanların kutuplaşma yarattığını biliyoruz. Bu sistemin siyasi hayata güvence altına alması başka bir önemli noktadır. Türkiye’de koalisyon hükümetleri dönemini sona erdirecek yeni bir dönemin başlangıcını yapacağız.”

Kalın ayrıca Almanya’da casusluk faaliyeti yürüttükleri gerekçesiyle evlerinde arama yapılan DİTİB imamları konusuna da değindi. Kalın, “Bir tür cadı avı başlatılmış olması siyasi saiklerle, talihsiz bir karar olduğunu düşünüyoruz. Yaklaşık 3 milyon Türk’ün yaşadığı Almanya’da aşırı sağın yükseldiği, İslam ve yabancı düşmanlığının arttığı dönemde arkada başka niyetlerin olduğunu akla getirmektedir. DİTİP’e karşı böyle bir operasyonun başlatılması kabul edilemez. Asıl yoğunlaşılması gereken terör örgütler olmalıdır.” dedi.

Öte yandan Kalın, Mayıs ayı içinde NATO’da ara zirve yapılacağını, Erdoğan ve Trump’ın orada yüz yüzde görüşeckelerini söyledi.