Ana sayfa Manşet St. Petersburg’da terör saldırısı: Saldırgan Orta Asya kökenli, Suriye bağlantıları var

St. Petersburg’da terör saldırısı: Saldırgan Orta Asya kökenli, Suriye bağlantıları var

PAYLAŞ

Rusya’nın St. Petersburg kentinde bir metroda meydana gelen patlamada resmi verilere göre 14 kişi öldü, 45 kişi de yaralandı. Yaklaşık 5 milyonluk nüfüsa sahip kentin merkezindeki patlama, yerel saatle 14.40 gibi Senneya Meydanı ve Teknoloji Enstitüsü adlı metro durakları arasında bir vagonda meydana geldi. Kırgızistan güvenlik birimleri St Petersburg saldırganının Kırgızistan doğumlu Akbarjan Celilov olduğunu açıkladı.

Interfax haber ajansının soruşturma kaynaklarına dayandırdığı haberinde, hareket halindeki bir metroda meydana gelen patlamaya bir koltuğun altına yerleştirilen patlayıcının neden olduğu bildirildi. Soruşturma komitesi olayın bir terör saldırısı olduğundan yola çıktıklarını ancak diğer ihtimallerin de göz önünde tutulduğunu duyurdu.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov patlamanın henüz “terör saldırısı” olarak tanımlanamayacağını söyledi.

Interfax’ın haberinde şüphelilerden birinin bomba yüklü evrak çantasını metro koltuğunun altına yerleştirdiği belirtildi. Diğer şüphelinin de Ploşçad Vosstaniya adlı metro istasyonuna bomba yerleştirdiği kaydedildi. Ancak bu ikinci patlayıcının güvenlik güçlerince patlamadan etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Yetkililer metrodaki patlamada yaklaşık 200-300 gram TNT patlayıcısı kullanıldığını tahmin ediyor. Patlamanın etkisini artırmak için şarapnel kullanıldığı belirtiyor.

Patlamanın yaşandığı sırada St. Petersburg’da Beyaz Rusya Devlet Başkanı Lukaşenko ile görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi ve patlamanın nedeninin ortaya çıkarılacağına dair söz verdi. Putin “terör dahil tüm olasılıkların” değerlendirildiğini duyurdu.

Saldırıyı şimdiye kadar hiçbir örgüt üstlenmedi, ancak saldırı IŞİD’in, Suriye savaşında cihatçılara yönelik sürdürdüğü askeri operasyonlar nedeniyle Rusya’da saldırılar düzenlenmesi çağrısının ardından geldi.

SALDIRGANIN GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞILDI

Kırgızistan devlet yetkilileri tarafından adı açıklanan saldırgan Akbarjan Celilov olduğu iddia edilen fotoğraflar ortaya çıktı. Gazeta.ru’da yer alan haberde, Kırgızistan’ın Oş kentinde doğan Rusya vatandaşı, 1995 doğumlu olduğu belirtilen Celilov’a ilişkin fotoğraların polis yetkililerinden teyit ettirildiği belirtildi. Sırt çantalı saldırganın intihar bombacı olduğu belirtiliyor. Kommersant’a göre, patlama sonrası saldırganın başı olay yerinde bulundu.

REN TV’ye konuşan Celilov’un arkadaşı 3 yıl önce birlikte suşi barda çalıştıklarını ve o dönemde çok sakin bir insan olduğunu söyledi.

Öte yandan Rusya Soruşturma Komitesi yetkilileri, St. Petersburg metrosunda 14 kişinin ölümüne neden olan intihar bombacısının kimliğini belirlediklerini ancak şu an için bu kişiye ait kimlik bilgilerini açıklamayacaklarını belirtti.