Ana sayfa Medya Star, casusluk iddiasıyla suçlanan Diyanet imamlarına sahip çıktı: “Merkelist terör”

Star, casusluk iddiasıyla suçlanan Diyanet imamlarına sahip çıktı: “Merkelist terör”

PAYLAŞ

Almanya Kuzey Ren Vestaflya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde Federal Asayiş Dairesi’ne bağlı ekipler, dün sabahtan itibaren dört Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) görevlisinin evinde arama gerçekleştirdi. İmamlar, AKP muhaliflerini tespit edip Ankara’ya bildirmekle suçlanıyor.

Yaşananlara tepki gösteren Star Gazetesi olayı ‘Merkelist terör’ olarak tanımladı. Gazete’nin manşetinde yer alan haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ankara’da “İslamist terör” diyerek şimşekleri üzerine çeken Merkel, himaye ettiği FETÖ’cülerle birlikte Türk imamlara savaş açtı. Casus ilan edilen imamların evlerini polis bastı.
15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’yü himayesine alan Almanya, 900 cami ve bine yakın din görevlisiyle Türklere hizmet veren Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ni (DİTİB) kıskaca aldı. DİTİB’e yönelik algı operasyonunun fitilini FETÖ güdümündeki Cumhuriyet gazetesi ateşledi. Aralık ayında yayımlanan “Diyanet MİT gibi” başlıklı haberde, 9. Avrasya İslam Şûrası için imamların Diyanet’e gönderdiği rapor kullanılarak casusluk iftirası ortaya atıldı. Diyanet’in terör örgütü FETÖ ile mücadele kapsamında yaptığı çalışma Almanya’da da casusluk eylemi olarak lanse edildi. Türkiye düşmanlığını her fırsatta açık eden Bild ve Spiegel, konuyu manşetlerine taşıdı.”