Ana sayfa Öne Çıkanlar Sur halkı Başbakan’a kızgın: Ne yüzle geliyor, ölüm ve zulümden başka ne...

Sur halkı Başbakan’a kızgın: Ne yüzle geliyor, ölüm ve zulümden başka ne verdiler bize

PAYLAŞ

Dihaber’in aktardığına göre; Başbakan Binali Yıldırım bugün Diyarbakır’a gelerek, merkez Sur ilçesinde devam eden sokak düzenleme çalışması restorasyonlarında tamamlanan 1’nci etabın açılışını gerçekleştirecek. Yıldırım’ın gelişi nedeniyle kentte yoğun önlemler alınırken, belediye de Başbakan’ın geçiş güzergahında temizlik çalışması başlattı. “Kentsel dönüşüm” adı altında yıkılmak istenen, günlerdir su ve elektriklerin kesik olduğu Alipaşa ve Lalebey mahallelerindeki kesinti de Yıldırım’ın gelişi nedeniyle sonlandırıldı. Hala çalışmaları süren restorasyonların tarihe uygun olmadığını ve restore süresinde kendilerini mağdur ettiğini söyleyen Sur halkı ve esnaf, Başbakan’ın gelmesine tepkili.


Ölüm ve zulümden başka ne verdiler

Esnaf Tuncay Çakıcı ise iktidarın her seferinde gelip halkı kandırdığını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Kandırma politikasından başka bir şey vermezler bize. 2 yıldır Sur halkına yaşatmadıkları zulüm kalmadı. Evlerimizi yıktılar. Bizim esnaf olarak en temel ihtiyacımız huzurdur. Onlardan hiç bir beklentimiz yoktur. Zenginler için evlerimizi yıkıyorlar. Sur halkını öldürmekten ve mağdur etmekten başka bir şey vermediler. Sur’a karışmasınlar. Onlardan bir şey istemiyoruz.”

Ne yüzle geliyor?

“Herhalde yıktıkları evlerin sevinç açılışını yapacaklar” diyen Lalebey Mahallesi sakini Fesih Tayurak da “Halkın perişanlığını görmezden geliyorlar. Elektriğimiz suyumuz kesik utanmadan buraya gelip neyin açılışını yapacak bunu gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum. Başbakan bizi perişan etti. Ne yüzle Sur’a geliyor. İsrail’in Filistin’e yapmadığını AKP bize yapıyor. Bu insanlık dışıdır. Kendi evlerimizden zorla çıkartılmak istemiyoruz. Huzur istiyoruz. İşleri güçleri yalandır. Ne yapmışlar ki gelip açılışını yapacaklar. Sur halkı AKP’nin hiçbir etkinliğine gitmediği gibi buraya da gitmeyecek. Gelip kendilerine açılış yapsınlar” dedi.