Ana sayfa Manşet Sur’da yıkım: Kendi evinde oturabilmesi için yıkım parası istendi

Sur’da yıkım: Kendi evinde oturabilmesi için yıkım parası istendi

PAYLAŞ

Sokağa çıkma yasaklarıyla Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çatışmalardan dolayı yıkılan 6 mahallede yeni evlerin inşası devam ediyor. Evler inşa edilirken mahallede evleri olan yurttaşlar ise mağduriyet yaşıyor. Evleri az hasarlı olanların zararlarının karşılanacağı sözünün verildiğini ancak evlerinin kendilerine sorulmadan yıkıldığını dile getiren Orhan Kaya, kendi evinde oturabilmesi için yıkım parası istendiğini iddia etti.

“Kendi evimizi istiyoruz”

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 6 mahallede aylarca süren sokağa çıkma yasaklarıyla başlayan çatışmalı süreçte evlerini terk etmek zorunda kalanlardan biri de Orhan Kaya (38) ve ailesi. Çatışmalı süreç sonunda bir çok ailenin evlerinin yerle bir olduğu mahallede Çevre Şehircilik Bakanlığının evi az hasarlı olanlarının evlerini onarması için hasarının ödeneceğini söylediğini belirten Kaya’nın Fatih Paşa Mahallesi’ndeki evi kendilerine sorulmadan yıkılıyor.

Evrensel’den Serpil Berk’in haberine göre, iki aile beraber yaşadıkları kendi evlerinin yerinde yaşamak istediklerini ancak evinin yeri için biçilen 103 bin TL’yi kabul etmediklerini söyleyen Kaya, evlerinin yıkımı için kepçe parası istendiğini iddia etti. “Buralar doğup büyüdüğümüz yerler nereye gidelim” diye soran Kaya, yaşadıklarını ise söyle anlatıyor: “Sur’a alıştığım için başka yere taşınmak istemedim. İskender Paşa Mahallesi’ne taşındık, uzağa gidemedik. Evimden çıktıktan sonra göremediğim evim için sanki vücudumun bir parçası eksilmiş gibi hissediyorum. Yıkılan evimde güvercin besleyerek yaşıyordum. Bütün güvercinlerim o süreçte öldü. Şimdi ise oturduğum ev bu işe uygun olmadığı için yapamıyorum. Şuan bir işim yok.”

“Evimin nerede olduğunu bulamadım”

Çatışmalardan sonra evlerinin olduğu yere gittiklerine anlatan Kaya, “Hz. Süleyman Camisini yapmışlardı bizde oradaki surdan çıktık evimize, mahallemize bakalım diye ama evimi tanıyamadım nerede olduğunu bulamadım dümdüz olmuş. Tırba Sıpi diye bir yer vardı onu bile tanıyamadım en son birinin söylemesiyle oraya dayanarak evimin en azından yerini tahmin edebildim. Bir varmış bir yokmuş gibi sanki hiç yaşamamışsın gibi geliyor” diyor.

Sur’da evleri yıkılan ailelerin yeteri kadar bilgilendirilmediğini söyleyen Kaya, “Hukuki yönden insanlara ne yapacaklarını anlatsaydılar daha iyi olurdu. İnsanlar ne yapacaklarını bilseydi en azından hakkının ne olduğunu nereye başvuracağını bilirdi” diyor.