Ana sayfa Dünya Suriye görüşmelerinin tarihi belli oldu

Suriye görüşmelerinin tarihi belli oldu

PAYLAŞ

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Sözcüsü Yara Sharif, açıklamada, 20 Şubat’a kadar müzakerelere katılacak heyetlerin Cenevre’ye gelerek de Mistura ile istişare yapacağını belirtti.

Sharif, de Mistura’nın Suriye barış görüşmeleri için diplomatik faaliyetlerini aktif şekilde sürdürdüğünü ve katılımcılara davetiyelerin bugün itibarıyla gönderildiğini aktardı.

De Mistura Sözcüsü, “20 dolayında davetiye gönderildi. Heyetler 20 Şubat’ta Cenevre’ye geldiğinde bazı görüşmeler yapılacak. Resmi görüşmeler ise 23’ünde başlayacak” ifadelerini kullandı

Yara Sharif, 15-16 Şubat’ta Astana’da düzenlenmesi planlanan Suriye görüşmelerine de Mistura’nın katılıp katılmayacağı konusunun netlik kazanmadığını, bu konuda herhangi bir teyitte bulunamayacağını kaydetti.

Rûdaw’ın Şam Yönetimi kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Suriye heyeti Beşar Cafer başkanlığında görüşmelere katılacak. Heyette Rojavalı (Suriye Kürdistanı) Omer Ose de yer alıyor.

21 kişiden oluşan Suriye muhalifler heyeti ise Nasr El Hariri başkanlığında Cenevre’ye gidecek. Fuad Aliko heyete yer alan tek Kürt üyedir.

Özel temsilci De Mistura, Ocak ayı sonunda yaptığı açıklamada Cenevre’de 8 Şubat’ta yapılması planlanan barış görüşmelerinin 20 Şubat’a ertelendiğini açıklamıştı.