Ana sayfa Manşet Suriye için hazırlanan Anayasa taslağı: Suriye üniter devlet olacak, Kürtlere özerklik verilecek

Suriye için hazırlanan Anayasa taslağı: Suriye üniter devlet olacak, Kürtlere özerklik verilecek

PAYLAŞ

Rus uzmanlar tarafından hazırlanarak Suriyeli muhaliflere iletilen yeni anayasa taslağında, Suriye Arap Cumhuriyeti için ‘üniter bir devlet’, Kürt bölgesi için ise ‘otonom bir yapı’ teklifinde bulunuldu.

Rus İnterfax Ajansı’nın haberine göre muhalif yetkililer, Rusya tarafından Suriye için hazırlanan Anayasa taslağı ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Suriye’nin üniter bir devlet olarak kalması, ancak onun bünyesinde özerk bir Kürt devleti kurulması yönünde teklifte bulunuldu.” Ayrıca kaynaklar taslakta, Suriye’nin diğer bölgelerinin de kendi dillerini seçme haklarının bulunacağına ilişkin maddelerin bulunduğunu söyledi.

Kaynakların aktardıklarına göre taslakta ayrıca, Suriye devlet başkanının Müslüman olması, şeriat hükümlerinin kaldırılması ve ülkenin adının “Suriye Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesi yönünde ifadelerin yer aldığı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov daha önce, Astana’da iletilen anayasa taslağının yararlı olabileceğini ve Suriyeli muhaliflerin Moskova’da görüşebileceği fikirleri içerdiğini söylemişti.