Connect with us

Dünya

Suriye ordusu IŞİD’in elinde kalan son şehri de geri aldı

Published

on

Reuters ajansının haberine göre, Suriye ordusu Elbu Kemal yakınlarındaki çöl arazide IŞİD ile rejim güçleri arasındaki çatışmalarınsa müttefiklerin desteğiyle sürdüğünü açıkladı. Çarşamba günü Suriye hükümetine bağlı birlikler, doğuda Deyr ez Zor’un kontrolünü yeniden ele geçirerek sınır kasabası Elbu Kemal’e yaklaştıklarını açıklamıştı.

Fırat Nehri boyunca uzanan bölge, IŞİD militanlarının, silahların ve malzemelerin geçişi açısından da sembolik önemde. Irak sınırı yakınlarındaki Elbu Kemal’in alınması, IŞİD’in Suriye’deki toprak gücü ve 2014’te ilan ettiği “hilafetin” de sonlanması demek. Ancak Batılı güçler, gerilla savaşı ve Batılı ülkelerde sivillere yönelik saldırılarla IŞİD’in direnç göstereceğini söylüyor.

Reuters’a konuşan Suriye ordusundan bir komutan, bölgede birkaçı dışında IŞİD savaşçılarının temizlendiğini söyledi. Komutan, “Bazıları öldü, bazıları kaçtı. Kaçan savaşçılarsa doğu ve kuzeydeki köylere yöneldi” diye de ekledi. IŞİD’in hayatta kalan son komutanlarının durumu bilinmiyor. Bazıları çatışmalarda ve hava saldırılarında öldürülürken, bazıları hapis düştü.Eylül ayında, 2014’te “halifeliğini” ilan eden IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’ye ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı yayınlanmıştı. Öte yandan, Batılı güçler IŞİD’in bölgede topraklarını kaybetmesinin savaşın sonu olmadığını söylüyor. IŞİD’in silah, bıçak ve araçlarla saldırı düzenleyerek bir gerilla savaşı yürütebileceği belirtiliyor. Batı ülkelerinde IŞİD’in üstlendiği sivilleri hedef alan saldırıların bu türden olması, endişeleri kuvvetlendiriyor.
(BBC TÜRKÇE)

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar