Connect with us

Sürmanşet

Suriyeli mülteci çocuklar, ayakkabı imalathanelerinde 12 saat zehir soluyor

Published

on

Şanlıurfa’da yaşayan Suriyeli mülteci çocuklar, zorlu ve sağlıksız koşullarda çalıştırılmaya devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2018 yılını “Çocuk işçiliğiyle mücadele yılı” olarak ilan etmesine rağmen sokak aralarında, merdiven altlarında, atölyelerde yüzlerce çocuk sağlıksız koşullarda, yasal olmayan bir şekilde çalıştırılıyor.

Güvencesiz ve düşük ücretlerle çalıştılıyorlar

Türkiye’de 2 milyona yakın çocuk işçinin varlığından bahsedilirken, sayıları 1 milyona yakın Suriyeli çocuğun da katılımı ile çocuk işçiliği daha da dramatik bir hal alıyor. Suriye savaşından sonra en çok mülteciyi barındıran Urfa’da, son derece sağlıksız koşullarda çalıştırılan Suriyeli çocuklar, ya sokaklarda mendil satıyor, ya da atölyelerde güvencesiz, düşük ücretle çalıştırılıyor.

Günde 12 saat kimyasal madde soluyorlar

Dihaber’den Arjin Dilek Öncel’in haberine göre, Urfa’nın merkez Eyyübiye ilçesinde hayatta kalabilmek için her sokakta, trafik ışığında mendil, simit satarken görülen sığınmacı çocuklar, atölyelerde ise “ucuz iş gücü” olarak sömürülüyor. Tarihi Aşağı Çarşı’da şehrin 40 derece sıcağında dışarıya bakan penceresi dahi olmayan eski bir evin yaklaşık 8 metrekarelik alanında çalışan Suriyeli 2 çocuk, günde 12 saat boyunca kimyasal madde soluyor.

Bir çift ayakkabı için 1 TL kazanıyorlar

Babalarıyla birlikte 2 ay önce başladıkları deri ayakkabı atölyesinde çalışan biri 9, diğeri 11 yaşında iki erkek kardeş A.C. ve S. C., bally, tiner ve tutkal gibi kimyasal yapıştırıcı malzemeler içinde ayakkabı üretiyor. Küçük bir odada kırık bir pervane önünde serinlemeye çalışan çocukların iş tulumu olarak giydiği kıyafetler ise, çalışırken kullandıkları yapıştırıcı malzemelerden neredeyse görünmüyor. Gün boyu maruz kaldıkları bally kokusundan kaynaklı gözleri kızaran, hareket ve bakışlarında yavaşlama görülen çocuklar, bu zorlu çalışmanın karşılığında her bir çift ayakkabı için 1 TL kazanıyor.

“30 kişilik işi 2 çocukla yürütüyoruz”

Ayakkabının deri kısmı ile taban kısmını bir birine monte ederken çekiç vurmaya güçleri olmadığı için işin yapıştırma işlemini üstlenen kardeşlerin kazancı ise, babalarına ödenen günlük hazır hale getirdikleri ayakkabı sayısına göre değişiyor.

Atölyenin sahibi Mehmet Orhan, yaptıkları işin zorluklarına değinirken, çocukları ölüme taşıyan işin sağlık ve sömürü boyutunu algılayamadan söyledikleri ile tüm gerçekliği ortaya koydu: “Bir çok işlemden geçen ayakkabıya başından sonuna kadar hesaplarsak 20-30 kişinin eli değmeli. Ancak biz burada bu iki çocuk ve babalarıyla işi yürütüyoruz. Gün boyu yapıştırıcı ile iç içe olduğumuz için akciğer hasar görüyor, beynimiz bile etkileniyor. Bizim de hiç bir güvencemiz yok. Ülkemizin iş ile ilgili en büyük sorunu iş güvenliğinin olmaması. 10 yaşında çocuk 30 yıl bally ile iç içe kalsa bunda ne solunum kalır, ne başka bir şey.”

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar