Connect with us

Sürmanşet

Suriyeli mültecilere özel sağlık merkezi

Published

on

Suriye Nur Derneği’nin İstanbul Fatih’te kurduğu sağlık merkezi, her gün yüzlerce Suriyeli sığınmacıya yardımcı olmaya çalışıyor. Doktorların tamamının Suriyeli olduğu sağlık merkezine, Suriyeli vatandaşlar dil sorunu yaşamamanın rahatlığıyla hastalıklarının tedavisi için başvuruyor. Sağlık merkezinde ödeme yapamayacak durumda olanlardan hiçbir ücret talep edilmezken, ödeme yapabilecek durumda olanlardan ise çok düşük bir ücret talep ediliyor. Hastalara verilen ilaçlar ise tamamen ücretsiz.

Amerika’nın Sesi, Tan Çetin’in haberine göre, 15 yıl önce Suriye’den Türkiye‘ye gelerek Çapa Tıp Fakültesindeki eğitiminin ardından Göz Doktoru olan Dr. Mehdi Davut, Suriye Nur Derneği’nin kurucusu. Derneğin başkanlığını yapan Dr. Davut, göz hastalıkları şikayetleri ile sağlık merkezine başvuran hastaların tedavisini de yapıyor.

2012 yılında kurdukları sağlık merkezinde, Suriye’deki savaştan kaçan Suriyeli sığınmacılara sağlık ve psikolojik destek hizmeti vermeyi amaçladıklarını belirten Dr. Mehdi Davut, sağlık merkezinde 22 farklı branşta hizmet veren uzman Suriyeli doktorların bulunduğunu söyledi. Merkeze başvuran Suriyelilere ön sağlık taramasının yapıldığını anlatan Dr. Mehdi Davut, hastalara gerekli bilgilerin verildiğini, yönlendirmelerin yapıldığını ve gerekirse hastanelerle irtibata geçilip hastaların ameliyatlarının yapılmasının sağlandığını söyledi.

Sağlık merkezinde, hastalara psikolojik destek de verdiklerini anlatan Suriye Nur Derneği Başkanı Dr. Davut, özellikle savaştan en çok etkilenen kesim olan çocuklara, yaşadıkları travmaları atlatabilmeleri için destek verdiklerini ifade etti.

Tedavide hastaların doktorlarına güvenmelerinin ve iletişimin çok önemli olduğunu söyleyen Dr. Mehdi Davut, kendi dillerini konuşan doktorlara başvurdukları için hastaların da bu merkezi tercih ettiklerini dile getirdi.

Çocuğunun tedavisi için Suriye Nur Derneği’nin kurmuş olduğu sağlık merkezine başvuran Saleh Hanes, neden tedavi için bu merkezi tercih ettiklerini şöyle açıkladı:

“4 yıl önce Suriye’nin Halep şehrinden eşimle birlikte Türkiye’ye sığındık. Burada yazılım şirketinde çalışarak ailemi geçindirmeye çalışıyorum. Bu merkezi tercih etmemizin sebebi doktorlar. Doktorlar Suriyeli oldukları için aynı dili konuşuyoruz. Ayrıca muayene fiyatları çok ucuz olduğu için buraya gönül rahatlığıyla gelebiliyoruz. Muayene sonrası ilaçlarımızı da bedava veriyorlar. Eksikler tabiki var ama yine de bu merkezin bize çok faydası oluyor.”

Sağlık Merkezinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışan Dr. Rawda Davalubi, 3 yıl önce kızı ve eşiyle birlikte Suriye’nin başkenti Şam’dan kaçarak Türkiye’ye sığınmış. Türkiye’ye geldikten sonra Suriyeli vatandaşlara hizmet verebilmek için çalışmalarını geçici sağlık merkezinde sürdürmeye devam ettiğini söyleyen Dr. Davalubi, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Savaş ne yazık ki bizleri ülkemizden kopardı. Kızım ve eşimle birlikte 2014 yılında Türkiye’ye sığındık. 15 yıl önce Suriye’de Şam Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum ve sonrasında da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yaptım. Suriye’de mesleğimizi devam ettiremediğimiz için şimdi Türkiye’deki insanlarımıza yardım etmeye çalışıyorum. Bu merkeze tedavi için gelen insanlara elimden geldiğince yardımcı oluyorum ama daha iyi ve detaylı tetkikler yapabilmemiz için bazı ekipmanlara ihtiyacımız var. Mesela ben bir cerrahım ve insanlara burada daha çok yardım edebilirim ama maalesef ekipmanlarımız olmadığı için bu sağlık merkezinde ameliyat yapma imkanımız yok. Suriyeli kardeşlerime yardımcı olmak beni çok mutlu ediyor. Aynı dili konuşmamız sebebiyle teşhisi daha kolay koyabiliyoruz ve insanların tedavilerine en kısa sürede başlamalarını sağlıyoruz.”

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar