Ana sayfa Öne Çıkanlar Sürmene’de yanan 20 hektarda villalar yükseliyor

Sürmene’de yanan 20 hektarda villalar yükseliyor

PAYLAŞ

Trabzon Sürmene de tabiat harikası Çamburnu mevkiinde geçtiğimiz Ocak ayında yangın çıkmış, yangında 20 hektar alan zarar görmüştü. yangının, Trabzon Akyazı Stadının açılışında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la birlikte bölgeyi helikopterle gezen Katar Emiri’nin ziyaretinden kısa bir süre sonra çıkmış olması ‘rant’ iddialarını da beraberinde getirmişti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bölgenin imara açılacağı iddialarını yalanlamış, “Başka bir maksatla kullandırılması söz konusu olamaz. En kısa sürede ağaçlandırma için hazırlayacağız ve buralarda fidanlar toprakla buluşacak” demişti.

Ancak bölgede 15 villa yükselmeye başladı. Karadeniz’de yazın bile ormanda ateş yakmanın zor olduğunu ifade eden CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, “Milli park olan orman arazisi tıraşlanmış. Bize söylenen villalar bitince bölgeye turist geleceği… Tam bir AKP rantıyla yine karşı karşıyayız. İnşaatların üç ortağı olduğunu öğrendik. Sürmene Belediye Başkanı da bu işin içinde” diye konuştu.

Sözcü’den Bora Erdin’in haberine göre, yangının olduğu gün arazinin Katarlılara satıldığını iddia eden CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise “Arazinin imara kurban edildiğini görüyoruz. Bu talana en başta Trabzon halkı tepki göstermelidir ve o villaların sahiplerinin kim olduğu derhal açıklanmalıdır” diye konuştu.