Ana sayfa Gündem Suruç iddianamesi 18 ay sonra hazırlanabildi

Suruç iddianamesi 18 ay sonra hazırlanabildi

PAYLAŞ

Suruç katliamı iddianamesinde 2’si Suriye’de olan 3 kişi için 104’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Urfa’nın Suruç ilçesi Amara Kültür ve Sanat Merkezi’nde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi gençlere yönelik 20 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşen ve 34 kişinin ölümü 70 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan canlı bombalı saldırıya ilişkin, 18 ay sonra iddianame hazırlandı.

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede 3 kişi için 104’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan 213 sayfalık iddianamede, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma, tasarlayarak ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürme” suçlarından 34’er kez, “Tasarlayarak ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürmeye teşebbüs etme” suçlarından da 70’er kez olmak üzere toplamda 104’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi.

İddianamede saldırının Şeyh Abdurrahman Alagöz tarafından gerçekleştirildiğinin mobese kayıtları ve aile teşhisi ile sabit olduğu belirtildi.

SUÇLULAR SIRALANDI

Ankara Tren Garı’ndaki patlamanın şüphelisi Antep Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik bombalı saldırıda ölen İbrahim Halil Durgun’un adresinde Alagöz ile Suriye’deki IŞİD saflarında çektirdiği fotoğrafların eklendiği iddianamede, Alagöz’ün Suriye’den canlı bomba yeleğiyle geldiği, Antep’te örgütün sınır sorumlusu Deniz Büyükçelebi tarafından hücre evinde misafir edildiği, üzerindeki canlı bomba yeleğinin patlayıcı ve bilyelere güçlendirilip Suruç’a motosikletle gönderildiği kaydedildi.

İddianamede, ölen Alagöz, Antep’te üzerindeki bombayı patlatarak ölen Yunus Durmaz, Antep Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı saldırıda ölen Halil İbrahim Durgun ve Ankara Tren Garı şüphelisi ile tutuklu Yakup Şahin, örgütün Türkiye-Suriye sınır sorumlusu Deniz Büyükçelebi ve örgütün Suriye’deki emiri İlhami Mali saldırının failleri olarak yer aldı.

Bu şahısların tespitinde başka suçtan tutuklu Yakup Şahin’in ifadesinin belirleyici olduğu anlaşılırken, İbrahim Halil Durgun ve Yunus Durmaz’ın Suriye sınırından alıp Suruç’a motosikletle gönderdiği, DAİŞ’in sınır sorumlusu Deniz Büyükçelebi’den teslim aldıkları, saldırı talimatının ise emir İlhami Balı tarafından verildiği kaydedildi.

İKİSİ SURİYE’DE

İddianamede, “Bu suçların yanı sıra olayda canlı bomba tarafından kullanılan patlayıcı maddenin nakledilmesi, muhafaza altına alınması, satın alınması veya işlenmesi durumlarının münhasıran tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi” suçunu oluşturduğu, bu sebeple şüphelilerin eylemlerinin ayrıca 5237 Sayılı TCK’nın 174/1. maddesini ihlal ettiği sonucuna varıldığı belirtiliyor.

Savcılık bu kapsamda tutuklu Şahin ve Suriye’de bulunan Deniz Büyükçelebi ile İlhami Ballı’ya ayrı ayrı 104’er kez müebbet ağır hapis cezası verilmesini talep etti.