Ana sayfa Manşet ”Suruç olayını aydınlatmak bir borçtur”

”Suruç olayını aydınlatmak bir borçtur”

Meclise sunulan araştırma önergesinin AKP oylarıyla reddedilmesini, gerçeğin ortaya çıkmasını önlemek için olduğunu söyleyen HDP Milletvekili Ayhan Bilgen, “Suçluların ortaya çıkartılması bizim açımızdan bir siyasi sorumluluğun gereğidir. Bir borçtur.” dedi.

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis Grup Başkan Vekili Ayhan Bilgen’in Suruç’ta yaşanan silahlı kavgaya ilişkin verdikleri araştırma önergesinin AKP oylarıyla reddedilmesini IPA‘ya değerlendirdi:

“Bu olayı örtme, olayın sadece bir siyasi polemik malzemesi halinde kalmasını tercih etmedir. Suruç olayının olduğu gün, olayın failleri ile ilgili hüküm veren ve kamuoyu oluşturanlar şimdi olayın faillerinin ortaya çıkartılmaması için, bir araştırma komisyonun kurulmasını engellediler. Gerçekten adaleti, gerçekten hakkı savunan bir anlayışın, böyle bir oylamada hiçbir gerekçesinin, hiçbir mazeretin arkasına saklanmadan komisyon kurulmasını desteklemesi gerekirdi. İdari soruşturma ve yargılama sürecinin devam ettiği iddiası da dâhil olmak üzere hiçbir gerekçe bu konudaki tutumun meşrulaşmasına yetmez.” ifadelerini kullandı.

ADİL YARGILAMA SİYASİ İRADE OLDUĞU MÜDDETÇE İŞLEVLİ

Gerçeği örtmenin, failleri korumanın nedeninin, gerçeğin ortaya çıkmasının doğuracağı tepkiyi, rahatsızlığı önlemek amacıyla oylamanın reddedildiğini dile getiren Bilgen, “İdari soruşturma yani yargılama sürecinin de geçmişte benzer olaylardan bildiğimiz gibi bir siyasi kararlılık, işin gerçeğini ortaya çıkarma konusunda bir siyasi irade olmadığı müddetçe işlevsiz olduğunu biliyoruz. Hem hastanede yaşananlar, hem olayın ilk gün kendisi, sonrasında kamuoyuna yansıyan görüntüler bu konu nasıl bir tavır ortaya koymamıza yetiyor. Çok net biçim de siyasi iradenin, hem idari soruşturma, hem adil yargılanma sürecin de olayın aydınlanması yönünde gelişmesi gerekir ki, süreçte etkin biçimde, sonuç alıcı biçimde gerçekleşsin. Bu tavır aslında yargılanma ve idari soruşturma sürecini de olumsuz, beklenmeyecek bir tablonun ortaya çıkmasına hizmet edecektir.” diye konuştu.

“ÜSTÜ ÖRTÜLECEK BİR KONU DEĞİL”

HDP olarak konuyu sürekli gündemde tutacaklarını vurgulayan Bilgen, “Bu konu üstü örtülecek, kapatılacak bir konu değildir. Bu konunun her halükârda sadece mağdurun, ailenin korunması değil, suçluların, sorumluların ortaya çıkartılması konusu da elbette ki bizim açımızdan bir siyasi sorumluluğun gereğidir. Bir borçtur. Bunun gerektirdiği yaklaşımı sürekli sergileyeceğiz.” ifadelerini kullandı.